Niğde yöresindeki bazı endemik bitki türlerinin antimikrobiyal aktiviteleri
Antimicrobial activities of some endemic plant species from Nigde region
  1. Tez No: 332256
  2. Yazar: ÖMER ÇOPUROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA ARTAN ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında Niğde yöresinde endemik olarak yetişen Ballota macrodonta ve Sideritis phlomoides bitki türlerinin antimikrobiyal etkisi disk difüzyon ve minumum inhibisyon konsatrasyonu yöntemleriyle incelenmiştir. Maserasyon yöntemi ile etanol, metanol, distile su, aseton ve kloroform çözücüleri kullanılarak elde edilen ekstreler ile antimikrobiyal aktivite çalışmaları yapılmıştır. Maserasyon yöntemiyle 30, 40 ve 50°C sıcaklıklarda 2, 3, 4 ve 5 saatlik süreler sonunda elde edilen ekstraktlar hazırlanmıştır. Çalışmada en yüksek antimikrobiyal etki genel olarak Ballota macrodonta'nın 40°C?lik etanollü ekstraktlarında görülürken, Sideritis phlomoides'in yaprak ve çiçek ekstraksiyonları benzer antimikrobiyal aktivite göstermiştir. Çalışmada kullanılan bitkilere karşı en hassas mikroorganizma Proteus mirabilis 235 suşu iken, Candida albicans ATCC 26231 en dirençli suş olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the M.sC thesis, the antimicrobial activity of Ballota macrodonta and Sideritis pholomoides which are endemic for Niğde region was determined as the effect of disc diffusion and minimum inhibitory concentration methods. The antimicrobial activity defined as the extracts of plants were prepared with maceration method. The extracts prepared with ethanol, methanol, distilled water, acetone and chloroform at 30, 40, 50?C and 2, 3, 4, 5 hour periods. The most effectine extract was formulated at 40oC with ethanol from Ballota macrodonta. Moreover the flowers and leafs of Sideritis phlomoides were showed similar antimicrobial effects. The Proteus mirabilis 235 determined as the most sensitive strain, and the Candida albicans was determined as the most resistant strain for antimicrobial activity of Ballota macrodonta and Sideritis phlomoides.