BSCCO süperiletkenler için ısıl işlem süresinin vickers sertlik değeri üzerinde etkisi
The effect of heat treatment time on the vickers hardness value for BSCCO superconductors
- Tez No: 332257
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada BSCCO numunelerde Vicker?s sertlik ölçümleri yardımıyla ısıl işlem süresinin etkileri araştırıldı. İz boyutu etkisini tanımlamak için çeşitli modeller kullanıldı. Ölçüm sonuçları analizlerinden en uygun modelin geliştirilmiş PSR modeli olduğu bulundu. Isıl işlem süresi ile geliştirilmiş PSR modeline göre gerçek sertlik değerleri arasındaki ilişki 15-85 saatler arasında olan artan ısıl işlem süresi ile gerçek sertlik değerlerinin de arttığını göstermektedir. 85 saatlik süreden daha uzun ısıl işlem süresinin gerçek sertlik değeri üzerinde olumsuz etki yaptığı gözlendi. Bu olumsuzluğa yapı içerisinde 85 saatten daha uzun ısıl işlem süresi uygulandığında tane büyüklüklerinin azaldığını gösterir.
Özet (Çeviri)
The effects of the sintering time on the measured Vickers hardness of BSCCO samples are investigated in this study. The experimental results are used to describe the indentation size effect (ISE) by different models. It is found that the modified PSR model is convenient to analyzing the measured results. Calculated values of the true hardness according to modified PSR model are related with the long sintering time and they show the increasing hardness range of sintering time 15h to 85h is positively affected the hardness. But the longer sintering time than the 85 h is damagingly affected on the true hardness value. This attributes that the grain size must be decrease for the longer sintering time than the 85 h in the matrix.