Mazmılı dağı'nın bryofit florası
The bryophyte flora of Mazmili mountain
  1. Tez No: 332262
  2. Yazar: ASIM ERTEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada Mazmılı Dağ?ının bryofit florası araştırılmıştır. Alandan toplanan 391 bryofit örneğinin teşhisi sonucunda 14 familya, 30 cinse ait 73 takson belirlenmiştir. Bunlardan 2 familya, 2 cins ve 2 takson talluslu ciğerotlarına, geriye kalan 12 familya, 28 cins ve 71 takson yapraklı karayosunlarına aittir. Fakat alanda boynuzlu ciğerotlarından herhangi taksona rastlanmamıştır. 18 karayosunu taksonunun Henderson (1961)?un Türkiye kareleme sistemine göre C13 karesi için yeni kayıt olduğu saptanmıştır. Araştırma alanında 19 takson ile Pottiaceae, 16 taksonla Bryaceae, 14?er taksonla Grimmiaceae, 8 takson ile Brachytheciaceae en kalabalık familyalardır. 16 taksonla Bryum en kalabalık cins olurken, Grimmia (8), Syntrichia (6), Schistidium (6) Brachythecium (3) ve 2?şer taksonla bu sırayı, Didymodon, Orthotrichum, Tortula, Bryoerythrophyllum, Ceratodon, Philonotis, Homalothecium, Encalypta ve Distichum cinsleri takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the bryophyte flora of Mazmılı Mountain was investigated. At the result of identifications 391 bryophyte specimens, collected from the area, belonging to 14 families, 30 genera and 71 taxa were determined. Among them, 2 families, 2 genera and 2 taxa belong to liverworts. Remaining 12 families, 28 genera and 71 taxa members of mosses. But, hornworts were not found in the area. 18 taxa are newly reported for C13 according to the grid-square system of Henderson (1961). In research the field, largest families are Pottiaceae with 19 taxa, Bryaceae with 16 taxa, Grimmiaceae 14 taxa, Brachytheciaceae with 8 taxa. While the largest genus is Bryum with 16 taxa, that order was followed by Grimmia (8), Syntrichia (6), Schistidium (6), Brachythecium (3) and (2) Didymodon, Orthotrichum, Tortula, Bryoerythrophyllum, Ceratodon, Philonotis, Homalothecium, Encalypta, Distichum.