Bursa ili kaynak sularında radon gazı radyoaktivitesinin ölçülmesi
Measurement of radon gas radioactivity in Bursa water resources
  1. Tez No: 332283
  2. Yazar: FATİH ALAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M.NUREDDİN TÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, Bursa ili kaynak sularında ki radon gazının mevsimsel radyoaktifliği ölçüldü. Renksiz, kokusuz, tatsız, 86 atom numarası ile periyodik cetvelin soygazlar sınıfında yer alan radon su, kaya ve topraktaki doğal uranyumun radyoaktif bozunması sonucunda oluşur. Bozunma ürünlerinin bazılarının alfa yayıcı olmaları nedeniyle alfa radyoaktivitesinin biyolojik etkileri önem kazanmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar sonucu radon gazının solunmasından kaynaklanan akciğer kanseri riskinin arttığı ortaya konulmuştur. Kaynak sularındaki radonun radyoaktivitesi insan sağlığında önemli etkilere sahip olduğu bilindiği için bu çalışmanın önemi de ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada elde edilen radon konsantrasyonu değerleri 0.62 Bq/L ile 50.96 Bq/L arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the seasonal radiactivity of radon gas in Bursa?s spring waters has been measured. As a countless, scentless, tasteless element radon, which placed at noble gases with 86 atomic number, occurs as a result of radioactive decay of uranium in soil,water and rock. Beacuse some of the radioactive decay products are alpha emitting, the biological importance of alpha radioactivity becomes more of issue. Researches carried out recently has swown that, lung cancer risk caused by inhalation of radon is getting higher and higher. As it is known that radon activity in spring waters has a significant effect on human health, the importance of this study becomes more clear. In the present work Radon concentration values obtained from 0.62 Bq/L and 50.96 Bq/L.