Polimer-kil kompozitlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of polymer clay composites
  1. Tez No: 332284
  2. Yazar: MURAT ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ DELİBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, sentezlemiş olduğumuz N-(4-bromofenil)-2-metakrilamit (BrPMAAm) ve N-(4-florofenil)-2-metakrilamit (FPMAAm) monomerleri serbest radikal polimerizasyonu ile polimerleştirildi. Montmorillonit (MMT) içerikli ham kil (NaMT), saf kil (SMT) ve sentezlenen organokil (OSMT) için yapı aydınlatılması Fourier transform infrared spektroskopisi (FTIR) ve tabakalar arası uzaklıkları X-ışını kırınımı (XRD) analizleri ile belirlendi. Daha sonra BrPMAAm ve FPMAAm monomerlerinin kil kompozitleri % 2, 4, 6 ve 10 organokil kullanılarak yerinde (in-situ) polimerizasyonla elde edildi. Sentezlenen polimer-kil kompozitler FTIR, XRD ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizleriyle karakterize edildi. Heksadesiltrimetilamonyum bromür (CTAB) ile modifiye edilen organofilik kille üretilen polimer-kil kompozitlerin dağılmış bir yapı gösterdiği XRD ile ortaya konmuştur. Jel geçirgenlik kromotografisi (GPC) ile homopolimer ve % 10 organokil katkılı polimerlerin molekül ağırlıkları belirlendi. Polimerlerin termal özellikleri termogravimetrik analiz (TGA) ve diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) cihazları kullanılarak incelendi. Ayrıca polimerlerin termal özelliklerinin geliştiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, synthesized N-(4-bromophenyl)-2-methacrylamide (BrPMAAm) and N-(4-fluorophenyl)-2-methacrylamide (FPMAAm) monomers are polymerized via free radical polymerization. Montmorillonite-containing raw clay (NaMT), pure clay (SMT) and synthesized organoclay (OSMT) interlayer distances for the structure elucidation Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) and X-ray diffraction (XRD) analyze were determined. Later, composites of BrPMAAm and FPMAAm monomers were obtained using 2, 4, 6 and 10 % organoclay by mass with in-situ polymerization. The synthesized polymer-clay composites were characterized by FTIR, XRD and scanning electron microscopy (SEM) analysis. The synthesized polymer-clay composites which are organophilic clay modified with hexadecyltrimethylammonium bromide (CTAB), showed exfoliated structure. It was evidenced by XRD. Homopolymer and 10 % organoclay doped polimerlerin molecular weight to were determined using Gel Permeation Chromatography (GPC). Thermal properties of polymers were performed using thermogravimetric analysis (TGA) and differential scanning calorimetry (DSC). Thermal properties of the polymer were also developed.