Prototip üç eksenli CNC freze tezgahı tasarımı ve imalatı
Prototype three axis CNC milling machine design and manufacturing
- Tez No: 332282
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İlerleyen teknolojinin sunduğu imkânlar sayesinde üretim aşamalarında kullanılan klasik tezgâhlar yerini CNC tezgâhlara bırakmaktadır. İmalat endüstrisinin iş hacminin yükselmesi daha hassas, daha çok ve daha kaliteli ürünlere olan ihtiyacı artırmıştır. Bu değişimlere paralel olarak bilgisayar kontrollü tezgâhların kullanımı her geçen gün çeşitli sektörlerde yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada, Prototip Üç eksenli CNC freze tezgâhı tasarımı yapıldı. İmalatı için gerekli tasarım parametreleri belirlendi. Belirlenen bu parametreler çerçevesinde tezgâhın tasarımı ve imalatı için gerekli olan hesaplamalar yapıldı. Tasarım ve hesaplamalar doğrultusunda elektronik ve mekanik malzemeler seçildi. Seçimi yapılmış malzemeler hakkında bilgiler verildi. Tezgâhın hassasiyet analizleri yapıldı. Sonuç olarak tasarımı yapılarak imal edilen tezgâh sorunsuz bir şekilde çalıştı. Örnek iş parçaları işlendi.
Özet (Çeviri)
Thanks to the possibilities progressive stages of production CNC looms leaves the location of the classical benches. More sensitive to the rise in business volume manufacturing industry, has increased the need for more and better quality products. In parallel with these changes, the use of computer-controlled machine tools in various sectors, expanding with each passing day. In this study, the prototype has been designed three-axis CNC milling machines. Required for the manufacture of the design parameters were determined. These parameters are determined by calculations in accordance with the counter was necessary to design and manufacture. Electronic and mechanical equipment in accordance with the design and calculations were chosen. Information about the choice of materials was made. Counter sensitivity analyses were performed. As a result, manufactured by designing the machine worked smoothly. Sample work pieces were processed.