İzmit ili kuzeyinde yer alan atbaşı formasyonu'nun planktonik foraminifer biyostratigrafisi
Planktonic foraminifera biostratigraphy of the atbaşi formation in the north of İzmit
- Tez No: 332285
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANER KAYA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, Kocaeli Yarımadası?nda İzmit ili kuzeyinde yüzeyleyen Atbaşı Formasyonu?nun planktonik foraminifer biyostratigrafisi yapılmıştır. Ölçülen iki stratigrafik kesitte Akveren Formasyonu, Atbaşı Formasyonu ve Çaycuma Formasyonlarına ait örnekler derlenmiştir. Bu örneklerde tanımlanan planktonik foraminifer cins ve türleri ile Akveren Formasyonu?nda Globotruncana aegyptiaca, Gansserina gansseri ve Abathomphalus mayaroensis, Parvularugoglobigerina eugubina (P?), Parasubbotina pseudobulloides (P1a), Subbotina triloculinoides (P1b), Globanomalina compressa (P1c), Praemurica uncinata (P2) ve Morozovella angulata (P3) planktonik foraminifer biyozonları tanımlanırken, Atbaşı Formasyonu?nda Morozovella angulata (P3), Globanomalina pseudomenardii (P4), Morozovella velascoensis (P5), Pseudohastigerina wilcoxensis/Morozovella velascoensis (E2), Morozovella marginodentata (E3) planktonik foraminifer biyozonları saptanmıştır. Ayrıca Çaycuma Formasyonu?nun tabanının Morozovella marginodentata planktonik foraminifer biyozonu ile başladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the planktonic foraminiferal biostratigraphy of the Atbaşı Formation outcrops north of the Izmit province in the Kocaeli Peninsula were studied. The samples were collected from two measured stratigraphic sections in the Akveren Formation, Atbaşı Formation and Çaycuma Formation. Globotruncana aegyptiaca,Gansserina gansseri and Abathomphalus mayaroensis, Parvularugoglobigerina eugubina (P?), Parasubbotina pseudobulloides (P1a), Subbotina triloculinoides (P1b), Globanomalina compressa (P1c), Praemurica uncinata (P2) and Morozovella angulata (P3) planktonic foraminifera biozones were defined in the Akveren Formation, while Morozovella angulata (P3), Globanomalina pseudomenardii (P4), Morozovella velascoensis (P5), Pseudohastigerina wilcoxensis/Morozovella velascoensis (E2), Morozovella marginodentata (E3) planktonik foraminifera biozones were described in the AtbaşıFormation with the determined planktonic foraminifera genus and species in these samples. In addition, the base of Çaycuma Formation begins with the Morozovella marginodentata biozone.