Elektrik alan, sıcaklık ve basıncın küresel kuantum noktanın elektronik ve optik özellikleri üzerine etkisi
The electric field, temperature and pressure effects on the electronic and optic properties of spherical quantum dot
- Tez No: 332292
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bozok Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Parabolik sınırlandırılmış küresel kuantum noktanın taban durum ve uyarılmış durumların elektronik, lineer ve lineer olmayan optik özellikleri üzerine dış elektrik alan, sıcaklık ve hidrostatik basıncın etkisi teorik olarak incelenmiştir. Kuantum noktanın enerji seviyeleri ve dalga fonksiyonları etkin kütle yaklaşımı altında varyasyon metodu kullanılarak hesaplanmıştır. Sonuçlar dış faktörlerin sadece donor safsızlıktaki bağlanma enerjisini değil sistemin optik özelliklerini de etkilediğini göstermektedir. Buna ek olarak, THG katsayısının, sınırlandırıcı parabolik ve safsızlık konumuna ve durulma zamanına bağlı olduğunu ve toplam soğurma katsayısının safsızlığın varlığından, uygulanan optik yoğunluk ve durulma zamanından güçlü bir şekilde etkilendiğini de göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The influence of an external electric field, temperature and hydrostatic pressure on the electronic, the linear and nonlinear optical properties of the ground state and excited states for spherical quantum dot (QD) with parabolic confinement is investigated theoretically. The energy levels and wave functions of the QDs are calculated using by variational method within the effective-mass approximation. The results show that these external factors have a significant effect not only on binding energy of the donor impurity but also on the optical characteristics of the system. In addition, the THG coefficient also depends on the relaxation rate of the spherical QD with parabolic confinement and the position of impurity. Moreover, it is found that the total absorption coefficient is strongly affected by the existence of impurity, the incident optical intensity, and relaxation time.