Bazı caryophyllaceae cinslerinin tohum yüzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of seed surfaces of caryophyllaceae species
- Tez No: 332293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada Caryophyllacea familyasına ait Arenaria, Minuartia, Cerastium, Petrorhagia, Saponaria, Gypsophila ve Silene cinslerinin iki farklı taksonlarına ait tohum örnekleri kullanılmıştır. Bu amaçla her bir taksondan 15-20 adet olgun tohumların hem stereo mikroskop hem de SEM mikroskobunda resimleri çekilmiştir. Örneklerin incelenmesi sonucunda tüm taksonlara ait tohum şekli, boyutları, rengi, yan ve sırt yüzey hücre şekli, hücre kenar şekli, periklinal hücre duvarı tipi ve granül tipi kullanılarak tohum betimlemeleri oluşturulmuştur. Ayrıca betimlemeler kullanılarak tohum karakterinin cinsler veya taksonlar arasında farklı olup olmadığı ortaya çıkarılmıştır. Yine bu karakterler kullanılarak çatallı teşhis anahtarı oluşturulmuştur. Sonuçta özellikle Caryophyllaceae familyasına ait taksonların ayrımında tohum yüzeylerinin kullanılmasının gerekli olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışma sonucunda 11 taksonun tohum mikromorfolojisi ilk kez belirlenirken, 3 taksonunda tohum mikromorfolojilerine katkı yapılmıştır. Ayrıca tohum karakterlerinin cinsler ve taksonlar arasında ayırt edici olduğu. Tüm bu katkılar Caryophyllaceae familyasının taksonomisinde tohum mikromorfolojisinin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, seed samples were used for two different taxa belonging genus Arenaria, Minuartia, Cerastium, Petrorhagia, Saponaria, Gypsophila, Silene, in the family Caryophyllaceae. For this purpose, photos of 15-20 mature seeds from each taxon were taken by both stereo microscope and the SEM microscope. As a result of the examination of specimens, of all taxa seed shape, size, color, side and back surface cell shape, cell edge shape, cell wall type and the granular type periklinal depictions were created. Also using the descriptions,it was revealed that whether seed character among taxa and sexes is different or not.Then, the fork diagnosing keys were created using these characters. After all, the requirement of use of seed surfaces is revealed in separation of taxa belonging to especially the family Caryophyllaceae. As a result of this study the 11 taxa seed micromorphology determined for the first time, were contributed to micromorphology of seed of three taxa. Also seed characters are shown as distinctive between the genus and taxa. All these contributions have shown how important seed micromorphology is in the taxonomy of the family Caryophyllaceae