Bir metal son işlemleri endüstrisi atıksularında en uygun arıtma teknolojilerinin ve atıksu geri kazanmanın değerlendirilmesi
An investigation on the most effective treatment technologies and assessment of recovery for metal finishing industry wastewater
  1. Tez No: 332296
  2. Yazar: ŞEYMA ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜREYYA MERİÇ PAGANO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Metal son işlemleri sırasında; kesimi tamamlanmış metallerin yüzeyinde kalan yağın alınması için uygulanan yağ alma işlemlerinden, metal yüzeyinin korozyona karşı dayanıklılığını güçlendirmek ve boyanın metal yüzeyine tam olarak tutunmasını sağlamak için uygulanan metal yüzey kaplama işlemlerinden ve bu proseslere ait durulama işlemlerinden atıksu oluşmaktadır. Metal son işlemlerinden kaynaklanan atıksuların yüksek kirliliğe neden olması, içeriğinde çevre için toksik özellik gösteren ve birikime neden olan ağır metaller bulunması, arıtma ihtiyacını, uygun arıtım yöntemlerinin seçilmesinin gerekliliğini ve arıtma verimi çalışmaları ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Bununla birlikte doğal kaynak tüketimini azaltma yönünde gelişen ülke ve sektör vizyonları doğrultusunda suyun kaynağında azaltımı, yeniden kullanımı ve geri kazanımını da önem kazanmaktadır. Atıksuların alıcı ortama veya kanala deşarj edilebilecek şekilde arıtılmasının ardından bile deşarj edilen suyun kalitesi proseste kullanıma uygun seviyede olmamaktadır. Bu da arıtılmış atıksularda ileri arıtma teknikleri kullanılmasını gerektirmektedir. Bu çalışmada; Tekirdağ Çerkezköy?de faaliyet gösteren beyaz eşya sektöründe metal son işlemlerinden kaynaklanan atıksuların arıtılabilirliği, kimyasal koagülasyon sisteminin optimizasyonu ve nano kompozit uygulamaları ile atıksudan su geri kazanımının uygulanabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
During metal finishing processes, wastewater is produced from oil removal process from cutted metal surfaces, metal coating for corrosion resistance and painting efficiency; and the rinsing application of these processes. Metal finishing industry wastewater needs treatment, applicable treatment methods selection and treatment efficiency optimization because it contains high pollution and accumulative heavy metals that are toxic to the environment. In addition, water use minimization, recovery and reuse are getting high importance with the improving country and industry visions which are through reduction of natural resources consumpiton. After treatment of wastewater to discharge to the receiving water or channel, it?s quality is not enough to be reused in process. Because of that, wastewater advanced treatment techniqes are needed apply to wastewater. In this research; the treatability of wastewater from a metal finishing industry which is located in Tekirdağ, Çerkezköy and processing white goods is studied using chemical coagulation system optimization, wastewater recovery with nanocomposite applications.