Zemin incelemelerinde standart penetrasyon deneyi ile koni penetrasyon deneyi değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of standard penetration test and cone penetration test values for ground i?nvesti?gati?ons
  1. Tez No: 332304
  2. Yazar: EKREM GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM FEDA ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Geoteknik Mühendisliğinde, zemin kesitinde yer alan tabakalarının ve zeminin mühendislik özelliklerinin belirli bir derinliğe kadar bilinmesi gerekmektedir. Bu özellikler, laboratuarda ve arazide yapılan deneyler ile belirlenebilmektedir. Sondajlı zemin incelemesinde sıkça uygulanan Standart Penetrasyon Deneyinde (SPT) sonuçlarını etkileyen faktörlerin çokluğu, uygulama ve yorum yanlışlıkları, bunun yanında tüp içine alınan ve örselenmemiş tabir edilen numunelerin laboratuar denemelerinde doğal durumundan büyük oranda farklı durumda olduğu gerçeği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle Geoteknik tasarımda ve zeminlerin mühendislik özelliklerinin belirlenmesinde kullanılabilmesi için SPT düzeltmeleri yapılmalıdır. Bunun yanında Koni Penetrasyon Deneyi (CPT), insan müdahalesi olmadan yapılan sürekli ölçüm sayesinde zemin mukavemet değerlerini ayrıntılı ve gerçeğe en yakın şekilde elde edilmesine imkân vermektedir. Bu çalışmada Tekirdağ Çevreyolu Doğu Geçişindeki kavşak düzenlemesine yönelik zemin özelliklerini belirlemek amacıyla yapılan SPT ile CPT değerleri ile literatürdeki değerlerin karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The standard penetration test, the most commonly used one in Turkiye, help to identify the strength and deformation characteristic of granular soils, the relative density, the ultimate bearing capacity of sand and silty soils and give the possibility to determine some indications of the shear strength of cohesive soils. The test equipment is simple, inexpensive and rugged, giving disturbed samples but representative results. In the cone penetration test, a cone at the end of a rod series is pushed into the ground at a constant rate while continuous measurement of the resistance to penetration of the cone and of the outer surface on the resistance of a surface sleeve is being performed. There have been a number of empirical correlations between cone tip resistance and SPT blowcount. The