Standart penetrasyon testi korelasyonuna yeni bir yaklaşım
A new approach to correlation of standart penetration test
- Tez No: 398874
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UTKAN MUTMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Geoteknik incelemelerde, Standart Penetrasyon Deneyi oldukça yaygın bir şekilde kullanılan arazi deneylerinin başında gelmektedir. Ülkemizde de Standart Penetrasyon Deneyi, hemen hemen her zemin inceleme programının ana parçalarından birini oluşturmaktadır. Ayrıca zemin incelemelerinde belirlenmesi gereken parametreler bazen çeşitli sebeplerden dolayı elde edilememektedir. Bu durumda da Standart Penetrasyon Deneyinden korelasyonlarla bu zemin parametreleri elde edilmektedir. Günümüze kadar birçok araştırmacı Standart Penetrasyon Deneyi korelasyonlarını yapmışlardır. Fakat çalıştıkları bölgeler farklı olduğu için her korelasyon farklı sonuç vermektedir. Bu çalışmada Türkiye'nin Batı Karadeniz Bölümü'nde yer alan Karabük İlinde yapılan zemin incelemelerinde yapılan Standart Penetrasyon Deneyi ile laboratuar deneyleri sonucu elde edilen değerler arasında korelasyon yapılmıştır. Bu çalışmanın ilk aşamasında Karabük / Türkiye yapılan zemin incelemelerindeki arazi çalışmaları incelenmiştir. Sondajlardan alınan örselenmiş ve örselenmemiş numuneler üzerinde zemin mekaniği deneyleri sonucunda elde edilen parametreler bir araya toplanmıştır. Bu parametreler; likit limit, plastik limit, sıkışma indeksi, kohezyon ve içsel sürtünme açısıdır. Her sondaj kuyusunda yapılan Standart Penetrasyon Deneyi sonucunda elde edilen SPT-N değeri ile bu zemin parametreleri eşleştirilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında belirlenen parametreler arasında regresyon analizi yapılarak Standart Penetrasyon Deneyi ile zemin parametreleri arasında korelasyonlar elde edilmiştir. Bu şekilde Karabük / Türkiye için özel Standart Penetrasyon Deneyi koralasyonları elde edilmiştir. Bu şekilde elde edilemeyen zemin parametreleri Standart Penetrasyon Deneyi sonucunda daha doğru bir şekilde belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In Geotechnical research, the Standart Penetration Test is one of the very widely used field tests. Standard Penetration Test constitutes one of the main parts of almost every ground investigation program in our country, too. In addition, the parameters to be determined in the ground examination sometimes can not be obtained due to various reasons. In this case, from the correlations of Standard Penetration Tests, soil parameters are obtained. Up to the present day, many researchers have done Standard Penetration Test correlations. However; because they work in different areas, each correlation gives different results. In this study, the correlation was made between the values obtained from the Standard Penetration Test made in soil examinations which were done in Karabük (Turkey's western Black Sea part) and laboratory tests. In the first stage of this study, the fieldwork done in the ground examinations in Karabük / Turkey has been analysed. The parameters obtained as a result of soil mechanics tests on disturbed and undisturbed samples taken from drills huddled together. These parameters are liquid limit, plastic limit, compression index, cohesion and internal friction angle. The SPT-N value obtained as a result of Standard Penetration Test done on each borehole and these soil parameters were matched. In the second stage of this study, by performing regression analysis between determined parameters, correlations were obtained between Standard Penetration Test and soil parameters. In this way, special Standard Penetration Test correlations for Karabük / Turkey were obtained. Soil parameters which couln't be obtained in this way are determined more accurately by Standard Penetration Test results.