Gemlik Körfezi tintinnid (Protozoa:Ciliophora) türleri ve ortamın bazı ekolojik özellikleri
Tintinnid (Protozoa: Ciliophora) species in the Gulf of Gemlik and some ecological properties of the environment
  1. Tez No: 332325
  2. Yazar: TURGAY DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN BALKIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Gemlik Körfezi?nde bulunan tintinnid türlerini, bolluklarını ve ortamın bazı ekolojik özelliklerini belirlemek amacıyla, Haziran 2010-Mayıs 2011 döneminde belirli göz açıklığına sahip plankton kepçesi (40 µm) ve su örnekleyicisi yardımıyla 11 istasyondan (6 kıyı, 5 orta hat) aylık örneklemeler yapılmıştır. Elde edilen örneklerin incelenmesi sonucunda 7 familya, 12 cinse ait toplam 28 tür belirlenmiştir. Eldeki literatür bilgilerine göre, 19 tür Marmara Denizi için ve bu türlerin beşi (Eutintinnus medius (Kofoid ve Campbell) Kofoid ve Campbell, 1939, Metacylis mediterranea (Mereschkowsky) Jörgensen, 1924, Tintinnopsis acuminata Daday, 1887, Tintinnopsis corniger Hada, 1964 ve Tintinnopsis urnula Meunier, 1910) ise Türkiye denizleri için yeni kayıttır. Codonellidae ve Tintinnidae familyalarının diğer familyalara göre sekizer tür ile daha baskın olduğu (% 28,6), birey sayısı açısından ise Codonellidae familyasına ait Tintinnopsis cinsinin diğer cinslere oranla baskın olduğu belirlenmiştir. Bu cinse ait en fazla birey sayısı Ekim ayında kaydedilmiştir (10520 birey l-1). Türlerin çalışma alanında sıklığı incelendiğinde, 12 türün ?nadir?, 6 türün ?seyrek?, 5 türün ?genellikle?, 3 türün ?çoğunlukla? ve 2 türün ?devamlı? türler olduğu belirlenmiştir. Çalışma süresince deniz suyunun, sıcaklık değerleri 8,1-29,3°C, tuzluluk değerleri ? 14,98-38,65, çözünmüş oksijen değerleri 2,06-17,18 mg l-1 ve pH değerleri ise 7,69-8,81 arasında değiştiği kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to determine the tintinnid species and abundances in the Gulf of Gemlik and some ecological factors that affect distribution of the species, samples were collected with water sampler and a plankton net which has specific aperture size (40 µm) at 11 stations (6 shore, 5 offshore) between June 2010-May 2011 monthly. From the examination of the samples, 28 tintinnid species belonging to 7 familia, 12 genus were identified. According to literature information, 19 species are new record for Marmara Sea, and also 5 of them are new record for Turkish coastal waters (Eutintinnus medius (Kofoid and Campbell) Kofoid and Campbell, 1939, Metacylis mediterranea (Mereschkowsky) Jörgensen, 1924, Tintinnopsis acuminata Daday, 1887, Tintinnopsis corniger Hada, 1964 and Tintinnopsis urnula Meunier, 1910). Codonellidae and Tintinnidae families represented to majority of the species composition (both of 8 species, 28.6%). The genus Tintinnopsis were observed as dominant when compare with the others according to numbers of individuals. The maximum number of individuals of Tintinnopsis were recorded in October 2010 (10520 ind l-1). As a result of evaluating of the data according to existence frequency of the species, 5 groups were obtained such as 2 ?very abundant? species, 3 ?abundant? species, 5 ?common? species, 6 ?rare ? species and 12 other ?present sporadically? species. During the study, such as temperature (8.1-29.3 ºC), salinity (14.98-38.65 ?), dissolved oxygen (2.06-17.18 mg l-1), and pH (7.7-8.8) were recorded on each sampling occasion.