Yeni başlangıçlı şizofreni hastalarında yaşam kalitesi ve yetiyitimi ile episod parametreleri ve diğer etkenlerin rolü
Quality of life and disability in patients with recent anset schizophrenia: Relationship parameters in first episode
  1. Tez No: 33238
  2. Yazar: PINAR ELİF KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALP ÜÇOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET; Bu çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Servislerinde Mart 1992-Eylül 1992 tarihleri arasında toplam 50 hasta üzerinde yapılmıştır. Durumu kritik hastalarda ilk beş gün içerisinde serum iyemize kalsiyum ve parathormon seviyeleri araştırıldı. Çalışmanın bir diğer gayesi de iyonize kalsiyum seviyesinde düşme ve parathormon seviyelerinde artma ile mortalite arası ilişkiyi araştırmaktı. Hastalar: travmalı yaşayan, travmalı kaybedilen, travma dışı nedenle kaybedilen ve travma dışı nedenle gelen ve yaşayan hastalar olarak dört gruba ayrıldı. Elekti f inguinal hernili hastalar da kontrol grubu olarak alındı. Hastalardan 1., 2., 3., 4., 5., 6. ve 10. gün kan numuneleri alındı, iyonize kalsiyum, parathormon, total kalsiyum, total protein, albumin ve magnezyum seviyelerine bakıldı. Travmalı kaybedilen hastalarda serum iyonize kalsiyumu, travmalı yaşayan hastalardan daha düşük bulundu. Travma dışı nedenle kaybedilen hastalarda serum iyonize kalsiyumu, yine travma dışı nedenle gelen ve yaşayan hastalardan daha düşük bulundu. Travmalı kaybedilen hastalarda parathormon, travmalı yaşayan hastalara göre daha yüksekti. Travma dışı nedenle kaybedilen hastalarda parathormon, travma dışı nedenle gelen ve yaşayan hastalara göre daha yüksekti. Bu farklılık istatistiki olarak da anlamlıydı. Durumu kritik hastalarda İlk beş gün, iyonize kalsiyumun seviyelerinin düşük ve parathormon seviyelerinin yüksek olması prognozun kötülüğüne işarettir.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY : Serum Ionized calcium and Parathormone levels in Critically III Patients: This study was performed on 50 patients in the Intensive Care Units of the Erciyes University Medical School between March 1992-September 1992. We investigated the first five days levels of the ionized calcium and parathormone in the critically ill patients. Another aim of the study is finding out the relationship between the decreased ionized calcium levels and the increased parathormone levels and mortality rate. Four group of intensive care unit patients were taken in the study: traumatized live, traumatized died, nontraumatized died, nontraumatized live. Patiens who fvwe el