Aliasgar Kemal'in tiyatro eserlerinde dil ve üslup
Language and style in theatrical works of Aliasgar Kemal
  1. Tez No: 332446
  2. Yazar: SERAP KARAKILIÇ AKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 630
Özet
Bu çalışma, Tatar edebiyatının önemli simalarından ve modern Tatar tiyatrosunun kurucusu Aliasgar Kemal'in tiyatro metinlerinin dil ve üslup hususiyetlerini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır.?Aliasgar Kemal'in Tiyatro Eserlerinde Dil ve Üslup? başlıklı bu tez Giriş, Aliasgar Kemal'in Hayatı ve Eserleri, İnceleme, Sonuç, Kaynakça, Sözlük ve Metin bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tiyatro sanatının kavram alanı, temel ilke ve türleri hakkında genel bilgiler verildikten sonra, yazarın yetiştiği kültürel ve edebî çevre ana hatları ile değerlendirilmiştir. Daha sonra, Tatar tiyatrosunun Abdurrahman İlyasi'nin Biçare Kız'ı ile başlayan ve günümüze kadar uzanan gelişimi çeşitli evreleriyle birlikte ele alınmıştır. Aliasgar Kemal'in Hayatı ve Eserleri başlığını taşıyan I. Bölüm'de yazarın tüm yaşamı ve eserleri müstakil başlıklar altında değerlendirilmiştir. Tezin II. Bölüm'ü, yazarın piyeslerinin dil ve üslup hususiyetleri bakımından değerlendirildiği İnceleme bölümüdür. Bu bölüm, İmla ve Dil Hususiyetleri, Kelime Dünyası, Cümle ve Anlatım Teknikleri ana başlıklarını taşımaktadır. Bu bölümlerin her birinde, incelemede tespit edilen yazara has özgün kullanımlar ve farklılıklara dikkat çekilmiştir. Yapılan inceleme ve elde edilen tespitlerin toplu bir biçimde değerlendirildiği Sonuç ve metinlerin transkripsiyonlu biçimlerinin verildiği Metin bölümünden sonra, metinlerin anlaşılmasında yardımcı olacak bir Sözlük bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared in order to show language and style characteristics of theatre texts of Aliasgar Kemal, who is one of the most important names of Tatar literature and founder of modern Tatar theatre.The thesis titled as ?Language and Style in Theatrical Works of Aliasgar Kemal? involves Introduction, Life and Works of Aliasgar Kemal, Analysis, Conclusion, References, Dictionary and Text sections. In the Introduction section, general information on the conceptual field of the art of theatre, main principles and types was given and then the cultural and literal environment in which the author had been raised was evaluated with the main lines. After that, development of the Tatar theatre which was started with Biçare Kız of Abdurrahman İlyasi and continued until now was discussed. Life and works of the author were evaluated under separate titles at the 1st Section titled as Life and Works of Aliasgar Kemal. The 2nd Section of the thesis is Analysis in which the plays of the author were evaluated in terms of language and style characteristics. This section has the main titles of Spelling and Language Characteristics, World of Word, Sentence and Expression Techniques. In each of these sections, original usages and differences specific to the author detected in the analysis were pointed out. After the sections of Conclusion, in which analysis and obtained detections were evaluated as a whole, and Text, in which transcribed forms of texts were given, there is a Dictionary which will help to understand texts.