Demokrasi kültürünü geliştirme aracı olarak medya okuryazarlığı: Türkiye uygulaması
Media literacy as a tool for developing culture of democracy: The case of Turkey
- Tez No: 332456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Administration, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Tez çalışmasının amacı problemli olduğunu varsaydığımız demokrasi-medya ilişkisinin çözümünde medya okuryazarlığının sağlayabileceği katkıları göstermek ve Türkiye uygulamasını değerlendirmektir. Demokrasi halk iktidarı anlamına geldiğinden, demokratik bir sistemde kamuyu ilgilendiren bütün olayların açık bir şekilde cereyan etmesi ve kamuyla ilgili kararların kamuoyunda açıkça tartışılması gerekmektedir. Günümüzde medyadan sağlıklı bir kamuoyu oluşumuna ve demokratik düzenin işleyişine katkıda bulunması beklenmektedir ancak medya ile ilgili demokratik beklentilere, medyanın demokratik rollerini belirleyen kuramların varlığına rağmen bugün medya bu görevlerini tam olarak yerine getirememektedir. Medyaokuryazarlığı, vatandaşları siyasal sınıflandırma yapabilen, toplumsal tartışmaları anlayan ve bunlara katılabilen ve sadece seçim sürecinde değil demokratik hayatın tüm aşamalarında karar verebilen hale getirebilecek bir projeksiyona sahiptir. Bu çalışmada, problemli olduğunu varsaydığımız medya-demokrasi ilişkisinden yola çıkarak ?medya okuryazarlığı? nın bu problemli ilişkiyi düzeltme imkan ve yeterlilikleri sorgulanmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde demokrasinin dünyadaki gelişimine ve günümüzdeki anlamına, demokratik bir ortamdan beklentilere değinilerek demokratik bir ortamda bulunması gereken şartlar ve demokrasi kültürü ele alınmıştır. İkinci bölümde medya okuryazarlığının tanım ve özelliklerine yer verilerek medya mesajlarının nasıl değerlendirilmesi gerektiğine bakılmış ve medya okuryazarlığı eğitiminin, demokrasi kültürünün oluşumuna verebileceği katkılar değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde öncelikle Türkiye?deki demokratik ortama, demokratik kültüre ve demokrasi-medya ilişkisine değinilmiştir. Daha sonra ülkemizdeki medya okuryazarlığı uygulamasına değinilerek özellikle uygulamaya yönelik akademik çalışmalar ve kamuoyu araştırmaları değerlendirilmiştir. Değerlendirme kısmında özellikle ülkedeki demokrasi kültürü ile medya okuryazarlığı anlayışının gelişimi arasındaki paralelliğe dikkat çekilmiştir. Çalışma sonucunda her ne kadar dünyada en yaygın yönetim biçimi demokrasi olsa da farklı kültürel ortamlardan dolayı farklı farklı demokrasi anlayışlarının geliştiği ve bu durumun sadece yönetim biçiminde değil ele alınan tüm konularda ülkeler arası farklılıklara yol açtığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective of thesis is to demonstrate the contribution media literacy can make to the resolution of democracy-media relationship presumed to be problematic and to evaluate its application in Turkiye. Since democracy means public rule, all processes and decisions in a democratic system concerning the public must be discussed openly. Today, the Media is expected to contribute to the formation of a healthy public opinon and operation of the democratic system, but although theories defining the expectations and roles concerning democracy exist, Media fails to fulfill its duties. Media literacy enables citizens to formulate political classification, comprehend and participate in public discussions, and it possesses a transformative projection causing involvement not only during election periods but also in rendering decisions at all phases of democratic life. Commencing with Media-Democracy relationship presumed to be defective, in this study the corrective ability and capabilities of