Çocuklara yönelik yeni medya ortamındaki siyasi içeriğin göstergebilimsel analizi
Analyse the political content intended for children via new media
- Tez No: 332457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL İNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacı çocuklara yönelik içerikle hazırlanan yeni medya ortamındaki siyasi içeriği göstergebilim vasıtası ile analiz edebilmektir. Bu amaçla, çalışmada öncelikle Başbakanlık ve bakanlıklar ile bunlara bağlı kurumlara ait olan çocuk web sayfaları; google arama motorunda ?çocuk? arama kategorisinde yer alan ve en çok ziyaret edilen ilk 10 çocuk web sayfası, en çok üye sayısına sahip sosyal medya ağı olan Facebook?ta yine ?çocuk? arama kategorisinde yer alan ve en çok takipçi sayısına sahip ilk 10 çocuk topluluk sayfası incelenmek üzere seçilmiştir. Seçilen sayfalarda yer alan göstergeler göstergebilimsel analiz yöntemi ile incelenmiş ve sonuçta, yeni medyanın resmi kurum sayfalarında dolaylı olarak, diğer çocuk web sayfaları ile sosyal medya topluluk sayfalarında ise doğrudan siyasi mesajlar içerdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyse the political content intended for children via new media by means of semiology. For this purpose, in this thesis the below topics are chosen primarily in order to investigate; web sites prepared for children which belong to Premiership and ministries,also institutions affiliated to these ministries, the most visited top ten web sites for children and the ones which take place in google search engine according to search category under ?children? heading, Also search category under ?children? heading appeared in Facebook, having the most member score among all the social media network and the top ten children ensemble web pages considering to the most follower number. The indicators that contained in the chosen web sites are researched by analyse method pertaining to semiotic. Eventually it is established that web sites relating to governmental institution include political messages indirectly, whereas other children web sites and ensemble web pages in the social media include this kind of messages directly.