Popüler kültür ve toplumsal cinsiyet bağlamında evlilik programları: 'Esra Erol'da Evlen Benimle' örneği
Dating programs in the context of the popular culture and gender: the example of 'Marry Me at Esra Erol'
  1. Tez No: 325128
  2. Yazar: ŞÜKRİYE EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN AKINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde ?Esra Erol'da Evlen Benimle? programının bir aylık dönemi, popüler kültür ve toplumsal cinsiyet bağlamında incelenmiştir. Çalışmaya ataerkil ideolojiye yönelik göstergelerin evlilik programlarında nasıl var olduğunu ve ataerkil yapının herhangi bir değişim ya da dönüşüme uğrayıp uğramadığını anlama çabasıyla başlanmıştır. Araştırmada evlilik programlarında kadına ve erkeğe nasıl bir rol biçildiği, ataerkil ideolojinin kendini hangi göstergelerle var ettiği ve bu yönde hangi stereotiplerin kullanıldığı sorularına yanıt aranmıştır. Program, dünyada ve Türkiye'de popüler kültür, televizyon ve toplumsal cinsiyet konuları üzerine yapılan çalışmalardan yararlanılarak analiz edilmiştir. Analiz için televizyon eleştirisi ve bu çalışmaya uygunluğu açısından göstergebilimsel yöntem kullanılmış ve bu bağlamda ?Esra Erol'da Evlen Benimle? programı bir metin olarak ele alınıp Barthes'ın yaklaşımıyla incelenmiştir. Analiz sonucunda ?Esra Erol'da Evlen Benimle? programının kadına ve erkeğe yönelik cinsiyet stereotiplerini yeniden üreterek toplumsal cinsiyet rollerini meşrulaştırdığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a month of the program ?Esra Erol?da Evlen Benimle? (Marry me at Esra Erol) was analyzed in the context of the popular culture and gender. The aim of the thesis was to understand how signs intended for patriarchal ideology are represented and whether the patriarchal ideology was undergo any transformation or not in the dating shows. For this thesis, it was important to find an answer that how the dating programs represent roles of women and men and which patriarchal signs and stereotyped sexist roles is used in the program. The program was analyzed by making use of studies on popular culture, television and gender in Turkey by comparing the world. For the analysis, the semiotic analysis was applied on account of the suitability for television criticism and this thesis. In this context, the program ?Esra Erol?da Evlen Benimle? was considered as a text and was examined with the approach of Barthes. As a result of the analysis, it is determined that the program ?Esra Erol?da Evlen Benimle? legitimates gender roles by reproducing stereotypes related to women and men.