Ernest Hemingway'in yapıtlarında ölüm teması
The theme of death in Ernest Hemingway's works
  1. Tez No: 332508
  2. Yazar: YASEMİN KUBULAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEBAHAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ernest Hemingway 20.ci yüzyıl Amerikan romancısı,kısa öykü yazarı ve gazetecidir. Ekonomi ve her şeyi olduğundan az göstermesiyle şekillenen diğerlerinden farklı olan yazı tarzı,20.ci yüzyılın kurgusal eserlerinin gelişimi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Hemingway'in başkahramanları kendi karakterini yansıtır.Yapıtlarının bir çoğu Amerikan Edebiyatı Klasiği olarak görülür.Yazar olarak Hemingway, karakterlerini ve eserlerini oluştururken yaşadığı hayata ve tecrübelerine çok önem verir.Dört kez evlenmesi ve farklı kadınlarla yaşadığı ilişkiler bakımından eğlenceli bir yaşam geçirdiği için,hayatının bu bölümünü farklı bir açıdan eserlerinde işler.Hemingway 1953 yılında 'İhtiyar Adam Ve Deniz' adlı eseriyle Pulitzer Ödülü'nü aldı.1954'te 61 yaşında Nobel Edebiyat Ödülü aldı.Ve kendinden önce babasının da yaptığı gibi intihar ederek yaşamına son verdi.Bir çok eleştirmen Hemingway'in eserlerinde işlemiş olduğu sebep sonuç ilişkisi ile karakterler arasındaki bağlantı konusunda farklı görüşlere sahiptir. Hemingway vermek istediği mesajı açık bir şekilden ziyade daha üstü kapalı bir şekilde vermeye çalışır. Nadiren karakterlerinin iç dünyaları hakkında bilgi verir.Bir çok eleştirmenin aynı hikaye hakkında farklı farklı görüşler ileri sürmelerinin nedeni budur.okurlarına vermek istediği mesajı mantıklı ve akılıca ve anlaşılır bir şekilde iletmek amacıyla bir çok sembol kullanır.Yapıtlarını oluştururken Hemingway'in basit kelimeler ve akıcı bir dil kullanması en çok bilinen özelliklerinden biridir.Yapıtların eserini okurken iletmek istediği mesajı kolayca anlayabilmeleri açısından,dili çok profesyonel ve anlaşılır bir şekilde kullanması ,yazarı dünyanın birçok ülkesinde oldukça ünlü bir hale getirir. Eserlerinin bir çoğunun herkes tarafından okunması gerektiği ve bu açıdan dünya klasikleri arasında yer almasının nedeni bundan ileri gelir.
Özet (Çeviri)
Ernest Hemingway is a twentieth century American novelist,short story writer and journalist.His distinctive writing style is characterized by economy and understatement and had a significant influence on the developmen of the twentieeth century fiction writing.Hemingway's protoganists typically reflect his own character.Many of his works considered classics in American literature.As an author Hemingway gives much importance to his experiences and life style that he lived while producing his characters and works.Since he had an enjoyable social life,getting married four times and having various romantic relationships with different women,he easilit reflects this side of his life from another perspective in his works.Hemingway received Pulitzer Prize in 1953 for 'The Old Man And The Sea'.He recieved the Nobel Prize in literature in 1954,at age 61, he committed suicide as his father did before him.Many critics has many opininons about the works,the relationships between the characters and the cause and reason effect that he gives in his plot.Hemingway tries to give the message and describe his characters not in adefinite but in a more closer way.He rarely gives the inner motivations of his protoganists.Thats why most of the critics have different opinions about Hemingway's the same story and characters.He uses so many symbols that refers to what he really wants to tell to the reader by creating each of very mentally and logically and giving them in a very clear way.Using basic words and fluent language is Hemingway's one of the most known feature while producing his style.His using of the language in a very professional and understandable way that each reader could take in the message while reading makes him a rather known and famous around the world's most of the countries.That's why most of his works are regarded as the world's famous classics that should be read by everyone.