İskender Pala'nın 'Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk' ile 'Şah & Sultan' romanlarının söz dizimi incelemesi
- Tez No: 332534
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSİ SEVİNÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Türk dili araştırmaları genellikle ses bilgisi ve biçim bilgisi üzerine olmuştur. Yapmış olduğumuz çalışma ise söz dizimi üzerinedir. Söz dizimi üzerine yapılan çalışmalarda nasıl bir yol izleneceği ve nasıl bir sınıflandırma yapılacağı konusunda görüş ayrılıkları vardır.Yapmış olduğumuz bu çalışmada İskender PALA'nın Kapı Yayınları'ndan Şubat 2009 tarihinde çıkmış olan 416 sayfalık“Babil'de Ölüm İsatnbul'da Aşk”ile yine Kapı Yayınları'ndan Ekim 2010 tarihinde çıkmış olan 390 sayfalık“Şah & Sultan”adlı romanları söz dizimi bakımından incelenmiştir.Çalışma giriş bölümü hariç üç bölümden oluşmuştur. Bölümlerde ana ve alt başlıklarda konuyla ilgili teorik bilgi verildikten sonra her iki romandan da örnek çözümlemelere yer verilmiştir.Giriş kısmında araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, sınırlılıkları ve araştırmada uygulanan yöntem ele alınmıştır.Birinci bölümde, belirtme grupları sınıflandırılmış, gerekli bilgiler verilmiş ve örneklere geçilmiştir.İkinci bölümümüzde ise yargı gruplarını ele aldık. Öncelikle ana ve alt başlıkları açıkladık. Daha sonra da her birine eserlerimizden örnekler vererek konuyu pekiştirmeye çalıştık.Son bölümde cümle çeşitlerine göz atmış olduk. Burada da diğer bölümlerde olduğu gibi konuyla ilgili bilgi verdikten sonra örneklere geçtik. Bu şekilde daha yararlı olacağını düşündük.Son olarak“Sonuç”,“Özet”, Abstract“ ve ”Kaynaklar" kısmıyla çalışmamız sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The studies on Turkish Language are generally on phonology and morphology. But,the study that we have made is on syntax.There are some dissidence on the subject of how a way should be followen and how aclassification should be done at the study that made on syntax.In this study Prof.Dr. İskender PALA's novel, named“Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk”, which was published on February, 2009 from Kapı Publication and which consist of 416 pages and another his novel, named“Şah & Sultan”, which was published on October, 2010 from Kapı Publication and which consists of 390 pages, have been searched with regard to syntax.Accept introduction, the study consists of three chapters. In chapters, after giving theoretical information at main title and subtitle about the subject, sample analysis have been handled from both novels.In introduction part, the purpose, the importance, the irritability of the study and the method that used for the study have been handled.In the first chapter, the specification groups have been classified, the necessary information and the samples have been given.In the second chapter, ruling groups have been handled. Firstly, main title and subtitle have been explained. Later, we tried to strengthen the subject by giving samples from the books.In last chapter, we went through the sentence kinds. In this chapter, as other chapters, we gave samples after giving information about the subject. We thought that in this way, it would be more helpful.As a conclusion, we completed our study with“Conclusion”,“Abstract”and“Resources”parts.