İskender Pala'nın romanlarında geleneksel ve dini unsurlar
Traditional and religious elements in İskender Pala's novels
- Tez No: 937512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİL ERZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İskender Pala, birçok türde eser veren günümüz yazarlarındandır. Bu eserler, genellikle tarihi ağırlıklıdır. Bunun yanı sıra aşk uğruna yapılan fedakârlıklara büyük önem veren yazar, ilâhi aşk ve sevgiliye olan maddi aşkı betimlemelerle anlatma yoluna gider. İskender Pala, eserlerini herkesin anlayacağı şekilde yalın bir dil kullanarak okurlarına sunar, atasözleri ve deyimleri sıklıkla kullanır. Gerçeklikten uzaklaşmadan tarihi bilgilerden de yararlanan Pala, metinlerarasılık tekniğini sıklıkla kullanır. İskender Pala, eserlerinde yalnızca geçmiş zamandan bahsetmez, günümüz ülkeler arası stratejilere de atıfta bulunur. Bu çalışmada İskender Pala'nın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verilir. Çalışmamızda İskender Pala'nın Abum Rabum (2023) , Surname (2022) , Od (2011) , Efsane (2013), Mihmandar (2022) , Katre-i Matem (2022), Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk (2018) ve Şah Sultan (2010) adlı romanlarda geleneksel ve dini bulgulara dair incelemeler yapılmıştır. Yapılan incelemeler, Atasözleri ve Deyimler, Dini Yaşam, Efsanevi Şahsiyetler, Gündelik Yaşam, Tasavvufi Unsurlar, Halk İnanışları ve Batıl İnanışlar olmak üzere yedi başlık altında sınıflandırılır. Çalışmamızda gelenek kavramına dair genel bilgiler verilir, aşk ve gelenek, dil ve gelenek, edebiyat ve gelenek, tasavvuf ve gelenek birlikte ele alınır. İskender Pala'nın eserlerinde geleneksel ve dini unsurlar önemli bir yer edinir.
Özet (Çeviri)
İskender Pala is one of the contemporary writers who produces works in many genres. These works are generally historical in nature. In addition, the writer, who attaches great importance to the sacrifices made for the sake of love, uses descriptions to describe divine love and material love for the beloved. İskender Pala presents his works to his readers using a simple language that everyone can understand, and frequently uses proverbs and idioms. Pala, who also uses historical information without straying from reality, frequently uses the intertextuality technique. İskender Pala does not only mention the past in his works, but also refers to current international strategies. This study provides information about İskender Pala's life, literary personality and works. In our study, traditional and religious findings are examined in İskender Pala's novels Abum Rabum (2023), Surname (2022), Od (2011), Efsane (2013), Mihmandar (2022), Katre-i Matem (2022), Babil'de Ölüm, İstanbulda Aşk (2018) and Şah Sultan (2010). The examinations are classified under seven headings: Proverbs and Idioms, Religious Life, Legendary Figures, Daily Life, Sufi Elements, Folk Beliefs and Superstitions. In our study, general information is given about the concept of tradition, love and tradition, language and tradition, literature and tradition, Sufism and tradition are discussed together. Traditional and religious elements have an important place in İskender Pala's works.