Fotoğrafçının cinsiyetinin fotoğrafa etkisi
The effect to the photograph of photographer's sex
- Tez No: 332556
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ERUTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
?Fotoğrafçının Cinsiyetinin Fotoğrafa Etkisi? adlı bu çalışma; cinsiyet (sex) vetoplumsal cinsiyet (gender) ifadelerinin tanımını yaparken, sosyal kimlik ve kişilikgelişimimize etkilerini sosyolojik yönden incelemeye çabalamıştır. Toplumsal cinsiyetrollerinin yarattığı ?kadın? ve ?erkek? tanımlamalarının, sürdürdüğümüz yaşamlarüzerindeki etkilerinden yola çıkarak, fotoğrafçının cinsiyetinin çektiği/ürettiğifotoğraflara bir cinsiyet katıp katmadığını sorgulamıştır.Cinsiyetine bağlı olarak farklı bedenlere sahip kadın ve erkek, dünyaya farklı mıbakarlar, eğer öyleyse farklı fotoğraflar mı çekerler? Bu sorulara cevaplar ararken,fotoğrafçının çektiği konu ile olan ilişkisini, fotoğraf tarihinden fotoğrafçı örnekleriyle;belgesel, sanat ve moda/reklam fotoğrafı alt başlıkları altında analiz ederek, aktarmıştır.İzleyicinin cinsiyeti ve bakış açısının da değerlendirilmeye katıldığı bu çalışma da;fotoğrafçının cinsiyetinin etkisinde, fotoğrafın bir cinsiyet kazanıp kazanamayacağınısorgulamıştır.
Özet (Çeviri)
This study, named as ?The Effect to the Photograph of Photographer?s Sex?attempts to define the notions of sex and gender as well as to examine their influenceson our social identity and our personality development in a sociological perspective. Itbegins with the impacts of the definitions, created by gender roles, i.e. ?woman? and?man,? on our ongoing lives and then questions whether the photographer?s sexparticipates in sexualising of his/her production/creation.Do a woman and a man, who have seperate bodies in terms of sex, see the worlddifferently from each other? If so, do they take different photographs? This work sharesthe results of its analysis on the relationship between the photographer and the topicshis/her work suggests by giving examples of the figures from the history of photographyunder the sub-headings of documentary, arts and fashion/advertisement, while searchingthe answers for the questions mentioned above. Including the viewers? sexes and theirviewpoints as a matter of consideration, it is questioned that under the impact of thephotographer?s sex, if the photopraphy also has a sex.