Turizm sektöründe cam tavan sendromu: Adana ve Hatay illerindeki 4-5 yıldızlı konaklama işletmeleri ve IATA üyesi seyahat acentaları üzerine bir araştırma
Glass ceiling syndrome in tourism sector: Research on 4-5 star accommodation establishments and travel agencies, members of IATA, in the provinces of Adana and Hatay
- Tez No: 332569
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
II. Dünya Savaşından bu yana dünya birçok yetenekli kadın yönetici ile karşılaşmıştır. Buna rağmen araştırmalar profesyonel kadınların, işgücüne katılım oranlarının artış göstermesine karşın, işyerinde cam tavan engelleri ile karşılaştıklarına işaret etmektedir. Cam tavan, kadın yöneticilerin çalışma hayatında gösterdikleri başarılarının göz ardı edilerek; kişisel, toplumsal ve örgütsel çeşitli sebeplerden kaynaklanan engellerle tepe yönetim kademelerinden uzaklaştırılması şeklinde gerçekleşen, görünmeyen ve kırılması zor bariyerleri ifade etmektedir.Araştırmalar, dünyada üst düzey kadın yöneticilerin sayısının yavaş gelişimini sürdürdüğünü ve bu yavaş gelişimin 5 faktörden oluştuğunu göstermektedir: Erkek yöneticiler tarafından konulan engeller, kadın yöneticiler tarafından konulan engeller, toplum tarafından konulan engeller, örgüt tarafından konulan engeller ve kişisel engeller.Bu araştırmanın amacı, ?cam tavan? olarak adlandırılan bariyerlerin gerçekten Adana ve Hatay illerindeki turizm işletmelerinde var olup olmadığını, kadınların kariyer gelişimini hangi faktörlerin etkilediğini ve hangi kariyer geliştirme stratejilerinin, işyerinde tepe pozisyonuna ilerlemek için kadın yöneticiler tarafından kullanılabileceğini anlamamıza yardımcı olmaktır. Araştırmanın sonucunda elde edilen veriler ile Adana ve Hatay'da turizm sektöründeki kadın ve erkek yöneticilerin, kadının kariyer gelişimini etkileyen cam tavan üzerindeki algıları ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Since the World War II, the world has faced many talented female managers. Yet, researchs point that professional women face the glass ceiling despite the fact that their rate of participation in labor force continues to increase. The glass ceiling refers to the invisible and hard-to-break barriers which come into being as a result of ignoring the success of female managers in workforce and removing them from top levels of management due to various obstacles resulting from personal, social and organizational reasons. The studies show that the number of female senior managers in the world continuous to grow slowly; and that this slow progress consists of the following five factors: 1- Obstacles placed by male managers 2- Obstacles placed by female managers 3- Personal barriers 4- Barriers set by society 5- Obstacles placed by organization. The purpose of this study is to help us understand whether the barriers called as