İlköğretim II. kademe (6-7. sınıf) öğretmen ve öğrencilerin bitişik eğik yazıya ilişkin görüşleri
Opinions of the primary school (6th and 7th grade) teachers and students related to adjacent italic handwriting
- Tez No: 332570
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMBER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim II. kademedeki öğretmen ve öğrencilerin bitişik eğik yazıya ilişkin görüşlerini ve bitişik eğik yazı yazma başarılarını ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini Hatay ili Antakya merkez ilçesinde bulunan özel ve devlet ilköğretim okullarında öğrenim görmekte olan 6. ve 7. sınıf öğrencileri ve bu okullarda görev yapan branş öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde 60 öğretmen ve 300 öğrenci yer almıştır. Özel okullarda evrenin tamamına ulaşılırken(3 okul) devlet okullarında yansız örnekleme yöntemi ile seçilen üç devlet okulu belirlenmiştir.Araştırmada öğretmen ve öğrencilerin bitişik eğik yazı uygulamalarına ilişkin görüşleri ile bitişik eğik yazı yazma başarıları araştırmacı tarafından geliştirilen Öğretmen Anket Formu, Öğretmen Görüşme Formu, Öğrenci Anket Formu, Bitişik Eğik Yazı Puanlama Anahtarı ve Dikte Metni kullanılarak değerlendirilmiştir.Öğretmenlerle yapılan görüşme sonuçlarına göre branş öğretmenlerinin tamamına yakını bitişik eğik yazı ile yazmayı bilmediği için ders içinde ve günlük hayatta dik temel yazıyı kullanmaktadır. Öğrenciler ise okunaklı yazamadıkları için bitişik eğik yazıyı kullanamamaktadır. Ayrıca sosyal hayatta dik temel yazının kullanılması ve alışkanlıklar bitişik eğik yazıya geçişi güçleştirmektedir.Araştırmada 5'li dereceli puanlama anahtarına göre yapılan puanlamada branş öğretmenlerinin bitişik eğik yazı yazmadaki başarı ortalamaları 2.08 ile başarısız, ilköğretim 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin başarı ortalaması 2.70 ile orta düzeyde bulunmuştur.Uygulanan anket formu sonuçlarına göre ilköğretim branş öğretmenlerinin bitişik eğik yazıya ilişkin görüşlerinde cinsiyete, kıdeme ve mezun olunan bölüme dayalı bir farklılık görülmemiştir. Ancak okul türüne göre incelendiğinde özel okullar lehine bir farklılık olduğu görülmektedir.İlköğretim 6-7.sınıf öğrencilerinin bitişik eğik yazıya ilişkin görüşleri incelendiğinde 6. sınıflar lehine farklılık ortaya çıkmıştır. Bu durumda bitişik eğik yazı uygulamalarının her geçen sene daha başarılı sonuçlar verebileceği belirlenmiştir. Ayrıca öğrenim gördükleri okul türüne göre incelediğimizde devlet okullarının farklılık gösterdiği görülmektedir. Özellikle devlet okullarındaki öğrencilerin zorunluluktan dolayı bitişik eğik yazı yazmaları ile ilgili farklılık dikkatleri çekmektedir. Bu durumda devlet okullarında öğrencilerin zorunluluktan daha çok etkilendikleri görülmüştür.ANAHTAR KELİMELERYazı, Bitişik Eğik Yazı, Özel Okul, Devlet Okulu, Öğretmen, Öğrenci
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to reveal the views and achievements of the students and teachers at the second stage of primary schools on adjacent italic handwriting. The students attending at 6th and 7th class and branch teachers of private and common schools in Antakya central district of Hatay province form the population of the study. The sample of the study consists of 60 branch teachers and 300 students. While all private schools in the population involve in the study, only 3 common schools chosen by randomly sampling method involve in the study.Views and achievements of students and teachers related to adjacent italic handwriting are determined by Teacher Questionnaire Form, Teacher Interview Form, Student Questionnaire Form, Adjacent Italic Handwriting Rating Key, Dictation Text developed by the researcher.According to results of interviewing with teachers; it is achieved that, due to the fact that almost all teachers do not know how to type italic and adjacent, they do use vertical and main typing during their lessons and daily life. As for students, they don?t use adjacent typing owing to the fact that they are not able to type readable enough with this. Furthermore; using vertical and main typing in social life and habits complicates typing with italic and adjacent.Based on 5 degree rating forms, it is achieved that the mean rate of branch teachers? success on typing adjacent italic handwriting is 2.08 which is unsuccessful level and the mean rate of 6th and 7th grade students? success on typing adjacent italic handwriting is 2.70 which is medium level.The results show that the view of branch teachers on adjacent italic handwriting doesn?t change according to their sex, seniority and branch, but there is a meaningful difference between teachers? school types. The teachers working at private schools have more positive view on adjacent italic handwriting.After analyzing primary 6th and 7th students? opinions related to adjacent italic handwriting, the results show difference in favor of 6th grade students.So, it is determined that italic and adjacent typing applications will result much more success year after year. Moreover; when analyzing the results according to type of schools, it can be said that there is a difference in favor of common schools. It can be said that this difference results from the obligation and this situation influences the students at common schools more positively than the student at private schools.KEY WORDSWriting, Adjacent Italic Handwriting, Private School, Common School, Teacher, Student