Antalya bölgesi konaklama işletmeleri çalışanlarının örgütsel sinizm tutumları ile bağlılık ilişkisi üzerine bir araştırma
Determining the relationship between the attitudes of organizational cynicism and commitment of the employees in hospitality businesses in Antalya
  1. Tez No: 332581
  2. Yazar: SEVGİ BALIKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada, örgütsel sinizm ile örgütsel bağlılığa ilişkin kavramsal bilgilere yer verilerek konaklama işletmeleri çalışanlarının örgütsel sinizm tutumları ile bağlılıkları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu amaca yönelik olarak hazırlanan anket, üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde bilişsel, duyuşsal ve davranışsal boyutlarından oluşan örgütsel sinizm ifadelerine diğer bölümde, duygusal, devam ve normatif boyutlarından oluşan örgütsel bağlılık ifadelerine ve son bölümde demografik değişkenlere ait sorulara yer verilmiştir. Elde edilen anketler SPSS 20 paket programıyla analiz edilmiştir. Mevcut araştırmada, bu iki kavramın ilişkisi incelenmeden önce kullanılan ölçeğin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Araştırmanın devamında çalışmanın asıl amacı olan örgütsel sinizm ile bağlılık arasındaki ilişkinin incelenmesi için Korelasyon ve Çoklu Regresyon analizi yapılmıştır. Ayrıca çalışanların demografik değişkenlerine göre örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılıklarında anlamlı farklılık olup olmadığını test etmek için Bağımsız İki Örnek T-Testi ve Tek Yönlü Varyans analizi (One-Way ANOVA) kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre örgütsel bağlılığı açıklamada örgütsel sinizmin etkisinin olduğu görülmüştür. Çalışanların örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılıklarının demografik değişkenlerine bağlı olarak anlamlı değiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, firstly, conceptual framework of organizational cynicism and organizational commitment were explained. Following, the relationship between organizational cynicism and commitment were investigated in hospitality businesses. To this end, the questionnaire was composed in three sections. In the first section dimension of organizational cynicism those are cognition, affect and behavioral were asked. Second section comprises the dimensions of organizational commitment those are affective, continuance and normative. In the last section demographic variables of the participants were explored. Questionnaires were analyzed with statistical software, SPSS 20. Before analyzing the relationship of variables in the proposed model, validity and reliability analysis of scales were carried out. Afterwards, the relationship between organizational cynicism and organizational commitment were determined with correlation and multiple regression analysis. Besides, whether there was a statistically significant difference in the organizational cynicism and organizational commitment with respect to demographic variables, Independet-Samples T Test and One-Way ANOVA were used. According to the research results, organizational cynicism has an effect on organizational commitment. Besides, there is a statistically significant difference in the organizational cynicism and organizational commitment with respect to demographic variables.