Belediyelerin mali yapısı ve sorunları: Hatay örneği
Financial structure and problems of municipalities: Hatay example
- Tez No: 332582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Yerel yönetimlerin önemi her geçen gün artmaktadır. Yerel yönetimlerin yeni işlevlerle donatılması onların yeni gelir kaynaklarına da sahip olması açısından dikkate alınması gereken bir gelişmedir. Yerel yönetimler denilince şüphe yok ki belediyeler ön plana çıkmaktadır. Onların mali yapılarının durumu, yapabileceklerinin de sınırını çizmektedir. Belediyelerin halka daha yakın ve küçük ölçekli birimler olması sonucu hizmetlerin sunulmasında, halkın taleplerini karşılama ve sorunları çözme konusunda daha hızlı ve etkin olmaları beklenmektedir. Belediyelerin halkın ihtiyaç ve beklentilerine uygun etkin ve verimli hizmet üretebilmeleri onlara görevleriyle orantılı kaynak tahsisi ile mümkündür. Kaynak sorunu belediyelerin etkin hizmet sunumunu olumsuz etkilemekte ve giderek merkezi idareye bağımlı hale getirmektedir. Bu durum belediyelerin mali özerklik ilkesinden uzaklaşmasına neden olmaktadır. Nitekim mali olarak özerkleşemeyen belediyeler kendi karar süreçlerinde de özerkliğe kavuşamamaktadırlar. Bu çalışmada, kurumsal çalışmalar ve yasal düzenlemeler göz önüne alınarak, Türkiye?deki Belediyeler hakkında genel bilgiler verilip, belediyelerin mali yapısı, finansal sorunları incelenmektedir. Araştırma, Hatay Belediyelerinin tümünü içine almakta olup, Hatay Belediyelerinin mali yapısını, finansal sorunlarını çözümlemektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of local administrations is raising day by day. The decoration of local administration with new functions is a development that must be regarded in terms of their having new sources of income too. There is no doubt that when the local adiministrations come to the fore, the munucipalities come into prominence. The monetoryposition of them demorcates what they can do in the future. As a result of the municipolities?being close to the public and being a kind of micro unit during the providing of services, ıt is expected that they must be faster and more effective on satisfying demonds of the public and solving the problems. Providing effective and sufficent services of the municipalities are only possible with being supported monetarily at the rate of their duties .The problem of resource procurement affects the providing services of the municipalities negatively and makes them more dependent on central administration. This situations prompts municipalities conduct from the principle of fironcial autonomy. Hence the municipalities who can?t be monetorily independesnt can?t reach monetary independence even on their own decision process. In this study regarding institutional studies, financial structures and financial problems of the municipalities are being examined as well as general information given about the municipalities in Turkey. The study includes all the municipalities of Hatay and It analizes the financial structures and financial problems of them.