İş stresi ve tükenmişlik arasındaki ilişki: Banka çalışanları üzerinde bir araştırma
The relationship between burnout and job stress: A research on the bank employees
  1. Tez No: 332580
  2. Yazar: EDA BAKLACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT ÖLÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın ana amacı, iş stresi, tükenmişlik ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkilerin belirlenmesi ve tükenmişliğin iş stresi ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide aracılık rolünün incelemesidir. Bu çalışmada ayrıca, çalışanların iş stresi, tükenmişlik ve işten ayrılma niyeti düzeylerinin bazı demoğrafik özelliklere göre faklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesi de amaçlanmıştır. Araştırmanın kapsamı, Hatay ilinde bulunan özel bir bankanın şubelerinde çalışan kişilerden oluşmaktadır. Araştırmada, veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, korelasyon, regresyon, t- testi ve Anova analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, banka çalışanlarının iş stresi düzeylerinin yüksek seviyede, tükenmişlik ve işten ayrılma niyeti düzeylerinin ise düşük seviyede olduğunu göstermektedir. Ek olarak, iş stresi, tükenmişlik ve işten ayrılma niyeti arasında anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte, araştırma bulguları tükenmişliğin, sosyal destek ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki de tam aracı değişken, iş yükü ve karar verme ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide ise kısmi aracı değişken olduğunu göstermektedir. Çalışanların iş stresi düzeyi yönetsel görev, eğitim durumu, gelir düzeyi ve hizmet yılına göre farklılık göstermektedir. Araştırma sonuçları, yönetsel görev, yaş, gelir düzeyi ve hizmet yılına göre çalışanların tükenmişlik düzeyleri arasında önemli farklılıklar gösterdiğini ortaya koymaktadır. Ancak, işten ayrılma niyeti düzeyi sadece yaşa göre farklılık göstermektedir.ANAHTAR KELİMELERİş stresi, Tükenmişlik, İşten Ayrılma Niyeti, Banka Çalışanları
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study to determine the relationships among job stress, burnout and turnover intention and to examine burnout as a mediating variable in the relationship between job stress and turnover intention. This study also aims to demonstrate whether or not there are any significant differences in employees? job stress, burnout and turnover intention levels based on their demographic characteristics. The population of the study consists of employees working in a private bank?s branches. In this study, data were collected via survey. Correlation, regression, t-test and ANOVA analyses are used to analyze data. The results of the research indicate that employees? job stress levels are high while burnout and turnover intention levels are low. In addition, there are statistically significant relationships among job stress, burnout, and turnover intention. However the findings show that, burnout is full mediating variable in the relationships between the social support and turnover intention and it is partial mediating variable in the relationships between workload and decision making and turnover intention. Employees? job stress levels vary according to managerial duties, education, income level and organization tenure. The results of research reveal that there were significant differences in employees? burnout levels based on administrative duties, age, income level and organizational tenure. However turnover intention levels of employees only vary according to age groups.KEY WORDSJob Stress, Burnout, Intention to Leave, Bank Employees