Absanteizm ve çalışma ortamı koşulları ile ilişkisi
  1. Tez No: 33263
  2. Yazar: ZEYNEP D. TAMEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. HİLMİ SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Araştırma, İstanbul il sınırları içerisinde metal işkolundan bir fabrikada yapıldı. Fabrikanın imalat bölümtinde çalışan 318 işçi nin demografik ve kişisel özellikleri, işyeri personel idaresin deki kayıtlardan çıkarıldı. Yine aynı merkezden 1988 yılı süre since hesaplanan saat bazında işgücü kayıpları devamsızlık tür lerine göre ayrıldıktan sonra mazeret izni, istirahat izni (ra porlu izinler), yıllık izin, sosyal izin ve iş kazaları devam sızlıkları standardize hale getirildi. Elde edilen standardize devamsızlık yüzdeleri, toplam 11 bölüm deki işçilerin yaş, çalışma süresi, ücret ortalamaları ve okul öncesi, ilkokul çağı çocuk sayıları ile eşleştirilerek regresyon analizine tabi tutuldu. Analiz sonuçlarına göre: 1. Mazeret izinleri her bölüm için işçilerin yaş ve çalışma süresi ortalamalarıyla zayıf negatif bir İlişki, 2. İstirahat izinleri okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuk sayılarıyla pozitif anlamlı bir ilişki, 3. Sosyal izin kullanımı yaş ortalamasıyla zayıf negatif bir ilişki, 4. îş kazası devamsızlık oranı ise işçilerin yaş ortalaması ile zayıf negatif bir ilişki, 5. Yıllık izinlerin kullanımının çalışma süresiyle zayıf pozi tif, okul öncesi çocuk sayısıyla negatif anlamlı bir ilişki, gösterdiği bulundu. -69-
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been conducted in a factory of the metal sector in Istanbul. The personal and demographic specifications of the 318 workers in the production unit have been supplied from the factory records. The annual work loss extracts from the same source have been standardised and sub-divided into various types of absenteeism, namely: absenteeism due to sick leave, work accidents, payed vacations.certified illness and payed leave due to social reasons i.e. deaths in the family, marriages etc. The standardised absenteeism rates calculated have been analysed for any possible relations with factors like age, length of service, wages, number of pre-school children and school age children.The analysis has been carried out for the year of 1988 for 11 work sections in the factory. The results of the linear regression revealed: 1. A weak negative correlation between absenteeism due to spontaneous excused leave and the age and length of service of the workers for all sections, 2. A positive significant relation between certified illnesses and the number of pre-school age and school age children in all sections, 3. A weak negative correlation between average age and social leave, 4. A weak negative correlation between average age and absenteeism due to work accidents, 5. A weak positive correlation between payed vacations and length of service, a significant negative correlation between the same and the number of pre-school age children» -70-