Sağlık çalışanlarının presenteizm düzeylerinin belirlenmesi: Kamu ve özel hastaneleri üzerine bir araştırma
Determination of presenteism levels of health workers: A research on public and private hospitals
  1. Tez No: 927138
  2. Yazar: HAYAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS BAHA BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, kamuda ve özel sağlık kuruluşunda çalışanpersonelin presenteizm düzeylerini belirlemek ve presenteizm düzeylerindeki farklılığı tespit etmektir. Araştırmanın örneklemini oluşturan Amasya ili merkezde bulunan kamu ve özel sağlık kuruluşlarında çalışan 408 kişiye bu amaç doğrultusunda anket uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına SPSS 25.0 programı kullanılarak ulaşılmıştır. Analizler için %95 güven düzeyi kullanılmıştır. Demografik özelliklerin belirlenmesi için frekans ve yüzde analizinden, ölçeklerin güvenilirlik düzeyleri için içsel tutarlılık yönteminden ve Cronbach Alpha güvenilirlik ölçütünden, işte var olamama ve alt boyutları arasındaki ilişkiyi belirlemede pearson korelasyon analizinden faydalanılmıştır. Katılımcıların düzeylerini incelemek için betimsel analizlerden ort.±s.s verilmiştir. Verilerin dağılımın incelenmesi için merkezi eğilim ölçülerinden ortalama ve medyan değeri incelenirken ölçüm araçların basıklık-çarpıklık değerleri incelenmiştir. Demografik özelliklere göre farklılığı incelemek amacıyla bağımsız örneklem t-testi iki gruplu demografik özelliklerde, tek yönlü Anova analizi ise ikiden fazla gruplarla karşılaştırma yapmak için kullanılmıştır. Analiz sonucuna göre, kamu hastanesinde çalışan personelin presenteizm düzeyleri ile özel hastanede çalışanların çalışma durumu arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Özel sağlık kuruluşlarında çalışanların presenteizm düzeyleri kamuya ait sağlık kuruluşlarında çalışanlara göre daha yüksektir. Bununla birlikte kamu ve özel sektör sağlık kuruluşlarında çalışan bireylerin büyük çoğunluğu presenteizm yaşamakta, sadece sağlıkla ilgili faktörlerin presenteizme neden olmadığı belirlenmiştir. Bireysel, örgütsel ve çevresel faktörlerin; presenteizm yaşanmasında etkili olduğu saptanmıştır. Presenteizmin kadınlarda, eğitim seviyesi düşük, yaşı yüksek ve hizmet süresi fazla, kronik bir rahatsızlığa sahip kişilerde daha yüksek olduğu ve daha fazla maruz kalındığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find presenteizm levels of the personnel working in public and private health institutions and to identify differences in presenteizm levels. For this aim, a questionnaire was applied to 408 people working in public and private health institutions in Amasya city centre, which constitutes the sample of the research. The findings of the study were collected by using SPSS 25.0 software. For analyses, 95% confidence interval was adopted. Frequency and percentage analysis were employed to reveal demographic characteristics, internal consistency method and Cronbach Alpha reliability criterion were utilised for the reliability levels of the scales, and Pearson correlation analysis was employed to identify the relationship between work absenteizm and its sub-dimensions. Mean ± s.s. was used in descriptive analyses to examine the levels of the participants. In order to examine the distribution of the data, the mean and median values of the measures of central tendency were examined, while the skewness and kurtosis values of the measurement tools were examined. Independent sample t-test was used in two-group demographic characteristics to examine the difference based on demographic characteristics, and one-way ANOVA analysis was used in more than two groups to make comparisons. The results of the analysis showed that there was a significant difference between the presenteizm levels of the employees working in public hospitals and those working in private hospitals. The presenteizm levels of employees working in private health institutions were higher than those working in public health institutions. On the other hand, it was also found that the majority of individuals working in public and private sector health care organisations experience presenteizm, and not only health-related factors cause presenteizm. Individual, organisational and environmental factors were found to be effective in experiencing presenteizm. It was also found that presenteizm was higher in women, people with lower education level, higher age, longer service period and chronic illnesses and they were exposed to it more.