Uluslararası entegrasyonun sermaye maliyeti ve firma değerleme modelleri üzerindeki etkileri
The effects of international integration on cost of capital and firm valuation models
- Tez No: 332662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Küreselleşme sonucu finansal piyasaların gelişmesi, çokuluslu şirketlerin ortaya çıkması, farklı ülke bloklarınca ekonomik birlik oluşturma çalışmaları ve uluslar arası ortak muhasebe diline geçilmesi firma değerlemeleri için büyük kolaylık getirmiştir. Günümüzde özellikle global ekonomi düzeninin gerektirdiği regülasyonları doğru uygulayan ülkelere dünyanın dört bir yanından portföy ve doğrudan sermaye yatırımları gelmektedir. Sermaye maliyeti ve varlık değerleme modelleri finans dünyası açısından büyük öneme sahiptir. Hisse senedi getirileri üzerinde firmalara özgü faktörlerin etkisi ve bu faktörlerin açıklayıcı güçlerinin tespit edilmesi, son yıllarda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere ilişkin gerçekleştirilmiş ve halen günümüzde gerçekleştirilmekte olan birçok araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, tek faktörlü lokal ve global Sermaye Varlıkları Fiyatlama Modeli?nin (SVFM) kur baskısı seviyesi göreceli olarak yüksek (düşük) İMKB firmalarının öz sermeye maliyeti tahmininde yarattığı pratik farklılıkların ne ölçüde yüksek (düşük) olduğu araştırılacaktır. Ülke çapında sermaye maliyeti ve varlık değerleme modellerinin, uluslar arası entegrasyon çerçevesinde firma değerini bulmada yetersiz kaldığı görülmektedir. Bu çalışma ile eksikliklerin giderilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada temel olarak, İMKB? de işlem gören şirketlere ait hisse senedi verileri ile mali tablolarında yer alan finansal veriler kullanılacaktır. Sonuç olarak lokal ve global SVFM? nin öz sermeye maliyeti tahminleri arasındaki fark firmanın kur riski ile ilgilidir. Bu ilişkinin ortaya konması kur riskinin değişmelerinde işletmelerin sermaye maliyetlerindeki değişim elde edilebileceği için firma değerleri daha gerçekçi bir şekilde bulunacak ve yatırımcılara hisse senedi fiyatları ile ilgili güvenilir değişkenler sunulabilecektir. Çalışmanın bu yapısıyla Türkiye? de ilk olması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The development of the financial markets as a result of globalization, the emergence of multinational corporations, international studies of different blocks of countries to create an economic union and acceptance of international common accounting language brought great convenience for company valuation. Today the countries especially who implement the required regulations of the global economy correctly have portfolio and direct investments all over the world. The cost of capital and asset valuation models have great significance in terms of the world of finance. The effect of firm-specific factors on stock returns and determining the explanatory powers of these factors are the basis of many studies carried out in recent years and still being carried out today related with developed and developing countries. In this study; How the difference of the estimation of cost of equity capital of the firms of Istanbul Stock Exchange (ISE) which have the level of exchange rate pressure high (or low) and local and global Capital Asset Pricing Model (CAPM) with single factor is high (or low) would be researched. The country wide cost of capital and asset valuation models are insufficient in finding the value of the company within the framework of international integration. This study aims to fill the gaps. Basically the data of the stocks of publicly traded companies and financial data of their financial statements in the ISE would be used in this research. As a result the difference of the estimation cost of equity capital of the local and global CAPM is the risk relates to the firm. With the use of putting forward this relation; The change on capital costs due to changes in the exchange rate risk can be achieved. Thus company values can be found in a more realistic way and more reliable variables on stock prices can be presented to investors. With the structure of this study it is believed to be the first in Turkey.