Gated communities and the 'Middle class' in Istanbul
İstanbul'da kapalı siteler ve 'Orta sınıf'
  1. Tez No: 332688
  2. Yazar: SEDA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER BARTU CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, 1990'larda ve 2000'lerin başında sadece kentli seçkinlerin yaşadığı kapalı sitelerin, özellikle 2008 krizi sonrasında, orta sınıfın daha geniş kesimlerine hitap eder hale gelmesi incelenmektedir. Hedef kitleye orta sınıfın yeni bölmelerinin dahil edilmesiyle bu konut biçiminin kimi özelliklerinin ve bu özelliklerin kent için anlamının nasıl değiştiği araştırılmaktadır. Ayrıca buralarda yaşayanların konut pratiklerine dair söylemlerinin orta sınıf kategorisiyle ilgili nasıl bir tablo çizdiği tartışılmaktadır.Çalışma öncelikle kapalı sitelerin hedef kitlesindeki genişlemeyi olgunun siyasi iktisadi boyutlarıyla neoliberal kentleşme bağlamında tartışır. Ardından kapalı sitelerin pazarlanmasında kullanılan dilin söylem analizinden yola çıkılarak bu konut tipinin yeni temsillerinin kent ve kentli için neler ifade edildiğine bakılır. Site sakinleriyle gerçekleştirilen 20 yapılandırılmış mülakattan da beslenen çalışma, kapalı sitenin neoliberal konutun ideal tipini, kapalı site sakinininse neoliberal orta sınıf bireyin ideal tipini oluşturduğunu savunur. Bununla birlikte, orta sınıfın sermaye birikim modelinin dönemsel özelliklerine göre sınırları tekrar ve tekrar çizilen siyasi ve ideolojik bir kategori olduğunu bu ideal tipler üzerinden göstermeyi amaçlar.
Özet (Çeviri)
This study deals with the expansion of the once-exclusive gated community market in Istanbul to the large segments of the middle class especially following the 2008 economic crisis. It analyses how the characteristics of this housing form and its meaning for the city change with the inclusion of new segments of the middle class to the target mass. It also examines what the discourses of the residents about their gated communities, their fellow residents and the city reveal about the category of ?middle class?.Firstly, the political economic dimensions of the expansion of the gated community market are discussed within the context of neoliberal urbanization. This is followed by a discourse analysis of the marketing language of the gated communities, showing what the new representations of this housing type mean for the city and its dwellers. Moreover, based on 20 in-depth interviews with the residents of the gated communities addressing larger segments of the society, along with the advertisement material, the study shows how the ideal types of neoliberal housing and the neoliberal middle class urbanite are drawn in the gated communities. It argues that the category of ?middle class? is a political one with malleable boundaries (re)drawn according to the present regime of capital accumulation with these ideal types.