A theoretical and empirical analysis of shopping mall formation in Istanbul, Turkey
Alışveriş merkezleri gelişiminin İstanbul özelinde teorik ve empirik analizi
  1. Tez No: 332689
  2. Yazar: MELTEM ODABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ADAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de hızla artan alışveriş merkezi gelişimini İstanbul özelinde incelemektedir. Çalışma, geleneksel perakende satış mekanları olarak anılan pazarlar, iş hanları ve çarşılar ile dolu bu kentsel mekanda banliyö kökenli bu yeni tip alışveriş mekanlarının ortaya çıkışının arkasında yatan ekonomik sebepleri açıklamak üzere iki koldan ilerleyecektir: İlk olarak, teorik çerçevede iktisat literatürü taranarak, alışveriş merkezlerinde öbekleşme ile diğer perakende satış mekanlarında öbekleşme arasındaki farklar gösterilmeye çalışılmıştır. İkinci kısımda ise teorik kısımda bulunan sonuçların, İstanbul özelindeki karşılığı aranmakta, böylece teorik çalışmada ulaşılan sonuçlar pratikteki gözlemlere bağlanabilmektedir. Yapılan odak grup çalışmaları ve derinlemesine görüşmeler ışığında, çalışma genel olarak alışveriş merkezlerinin firmalara ve tüketicilere başka perakende satış alanlarında bulunmayan hizmetlerin sunulduğu, bu bağlamda ?kulüp? olarak değerlendirilebileceğini iddia etmektedir. Tüketici tarafına bakıldığında alışveriş merkezleri, düzenli ve temiz bir ortam içerisinde otopark ve güvenlik hizmetleri ile ek eğlence etkinlikleri sunarak bu kişileri kendilerine çekmeye çalışmaktadırlar. Firmalar söz konusu olduğunda ise alışveriş merkezi yöneticileri, söz konusu firmaların kendi başlarına bir alışveriş merkezi kurmaya kalkmaları durumunda karşılaşacakları finansal kredi sahibi olma ve inşaat onayı alma gibi engelleri aşabilecek aktörler olarak ortaya çıkarlar. Bu bağlamda, bu kişilerin sahip oldukları güç ve sosyal ağ ilişkilerinin yönetici olarak alışveriş merkezinde bulunmalarını gerekçelendirdiğin de üzerinde durulmaktadır. Bu durum özellikle İstanbul özelinde ve şehir merkezlerine yakın arazilerde önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the reasons behind the excessive development of shopping mall in Turkey by focusing on the Istanbul case. In order to clarify the economic reasoning behind the emergence of this new type of retail place in an urban city which is already full of traditional retail places?bazaars, arcades, etc.?, the study proceeds in two main branches: first, in the theoretical part, the economic literature is reviewed in order to demonstrate the distinction between clustering in a shopping mall from other retail places. Next, in the empirical part, the shopping mall development in Istanbul is examined in order to link the theoretical results to what is observed in reality. Supported with focus group studies and in-depth interviews, the general argument is that shopping malls provide firms and consumers with services that are not available in other retail places?an argument leads us to make the claim that malls should be seen as ?clubs?. On consumers? side, they provide parking and security services and extra entertainment activities within a clean and orderly environment in order to attract them. Considering firms, on the other hand, the mall developers help them to overcome some obstacles ?such as large-sum financial credit and receiving construction approvals from the urban planning authorities. In that regard, the study argues, entrepreneurs use their advantage on power and network relations, which necessitates their existence as the service facilitator in the mall. This necessity gains further importance in the Istanbul case, due to the lack of commercialized plots in the areas that are close to central business districts.