The politics of religion in the United States federal context: The faith-based initiative
Amerika Birleşik Devletleri federal bağlamında din siyaseti: İman temelli inisiyatif örneği
- Tez No: 332687
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 416
Özet
Amerika Birleşik Devletleri din devlet ve toplum, ve özellikle bu ilişkileri federal yapı içerisinde, inceleme açısından çok önemli bir örnek olmasına rağmen siyaset bilimi literatüründe yeterli detaylı incelenmemeştir. Örneğin Amerikada din ve devlet ayrımı olduğunu savunan bir çok eser federal yapısına değinmemektedir, veya karşılaştırmalı bir şekilde din ve devlet ilişkisi çalışan eserler Amerika'yı sorgulanmayan bir ideal statüsüne koymaktadır. Fakat daha da çarpıcı olan, 2001 senesinden beri Amerika federal devletinin yürütme altında kurulan İman Temelli İnisiyatifler ofisi aracılığıyla dine mudahale etmesi ve mali destekte bulunması kesinlikle bahis edilmemekte ve on iki senedir süren bu bahris federal devletin dine mudahalesine rağmen akademik literatürde Amerika'nın devlet ve kiliseyi ayıran duvar modelini takip ettiği mitti suregelmektedir.Bu tez ilk olarak dinin Amerikan tarihinde ve günümüzde oynadığı önemli rölü hem akademik çalışmalardan esinerek, hem de örnekler ile açıklar. Özellikle konumuz için mühim olan Amerikan yargı branşının son yarım asırdır yavaş da olsa gerçekleşen dine karşı daha açık ve nötr pozisyon alması mahkeme tutanaklarına dayanarak açıklar. Bu açıklamanın ardından da Amerika'nın son otuz yıldır savunalan `laikleşme teorizi' içerisinde alması ongörülen `laik' pozisyonu, ve bu pozisyonun hem geçmişe, hem de modern Amerika'ya bakarak yersiz olduğunu savunur. Laikleşme teorisi toplumlar daha çok geliştikçe dini inançın buna tekamül azaldığını idda eder. Amerika'da gitgide yükselen kişisel inanç seviyeleri, dinin son senelerde yerel ve federal seçimlerde oynadığı rolu ve İman Temelli İnisiyatif'in öncüsü olarak 1996'da yürülüğe giren Merhametli Seçim yasa değişikliği bu tarz hipotezleri Amerika için geçersiz kılmaya yeter. Amerika'yı ele alan akademik çalışmalarının çoğu Amerika'yı bir bütün olarak, yani federal yapıyı ve federal-yerel yonetimleri ayırt etmeden, çalışır. Tezin ortaya çıkardığı ikinci bağlamsal gerçek de federal-yerel arasındaki uygulama farklılıkların, ve federal-yerel yonetimlerin birbirlerinin üzerindeki etkidir. Bu iki taraflı ilişkiyi anlamadan son senelerde Amerika'da din-devlet-toplum arasındaki yakın ilişkileri anlamak mumkun değil. İman Temelli İnisiyatif'in ortaya çıkması, geliştirilmesi, ve yürülüğe sokulmasında bu iç içe olan iki idare seviyesindeki alışverişin önemli bir rolu olduğu çoğu akademik ve medya araştırmasında göz ardı edilmiştir.Bağlamsal resmi çizdikten sonra tez detaylı bir şekilde İman Temelli İnisyatifi ve onun tarihçesi, özellikle 1996'daki Merhametli Seçim yaşa değişikliğini, iki yürülüğün destekleyicileri ve muhalifleri, İnisyatifi'in içerdiği departmanlar, programlar, ve dini kuruluşlara yaptığı altyapı ve mali destekleri betimler. Bu programların ve değişikliklerin destekleyicilerinin olduğu kadar da muhalifleri vardır. İman Temelli İnisyatif'e karşı getiriliren davaları incelemek Amerika'da din-devlet-toplumun arasında değişken ilişkileri anlamak için değerli kaynaklar teşkil eder. Tez son olarak dikkatli bir şekilde bu davaları içerisinde iki ana şikayeti, devlet kaynakları ile işe almalar ve çıkarmalar ve program katılımcıların seçeneksiz bir şekilde dini programlara yerleştirilmelerini, de ayrınıtılarıyla inceler. Amerika'daki din-devlet-toplum arasındaki akışkan bağları anlayabilmek tezde sunulmuş olan çok yonlu ve çok seviyeli bir çalışma yapmadan imkansız. Amerika'nın `laikliği', devlet ve kiliseyi ayıran duvarı, ve dinin özel alanda kaldığı iddiaları akademik ve popüler literatur ve inançda bir mit haline gelmiştir. Bu tez birinci ve ikince el akademik kaynaklarını, Kongre, devlet ve mahkeme tutanaklarını, medya analizlerini, ve internet sitelerini harmanlayarak Amerika Birleşik Devletlerinin günümüzdeki din-devlet-toplum ilişkilerini daha net ve gerçekçi bir tabloda sergiler.
Özet (Çeviri)
Religion in the United States is a complicated, yet often under analyzed and misunderstood, phenomenon. Although it boasts one of the high rates of personal belief in the world, the U.S. is also frequently presented as one of the best examples of institutional separation of church and state available. Despite this, however, recent decades have witnessed the increasing presence of religion and faith in the public sphere and in the political realm. Understanding this reality, along with the simultaneous permeation of the public sphere and the concurrent emphasis on religiosity and religious belief requires analyzing a number of intertwined and overlapping factors. This dissertation seeks to analyze the underlying issues that have contributed to the current atmosphere of neutrality and accommodation towards increased religiosity in the political and public spheres. This is done through a historical analysis of religion in the U.S., a consideration of the role of federalism in allowing for increased religion in politics and public policy, and the in-depth analysis of a recent federal policy, the Faith-Based Initiative, which indicates the new role religion has been able to play in federal, and state, policy.Despite the decline of religion predictions offered by the secularization thesis, religious belief and practice have played, and continue to play, crucial roles in American political life since the founding of the nation. By considering the historical development of the nation, the degree to which religion was a factor in this development, and the current reality of religion in general, and state-religion relations specifically, this dissertation presents the context for a more in-depth case study analysis of recent federal policies involving religion. Not only have public political attitudes vis-à-vis interaction between religious organizations and government evolved in recent decades, but shifts in judicial opinion have also helped to solidify the development of a new, more accommodating stance towards state-religion relations. Beginning with an analysis of America?s position in general secularization studies, this dissertation then looks carefully at the current position of religion in both the political and judicial realms, and the manner in which this has influenced legislation nationwide.Using both primary and secondary sources, including Congressional records, Court documents and decisions, government reports and websites, scholarly analysis, and media accounts, the dissertation argues that it is the culmination of these historical and institutional factors that allowed for the rise of two important federal level policies; first the Charitable Choice Amendment of 1996, and second, in 2001, its successor, the Faith-Based and Community Initiative. Together these two programs aimed to enhance the availability of relations between the government and religious social service organizations. The Faith-Based Initiative, its development and implementation by the George W. Bush Administration, its programs, and the challenges the Initiative faced politically, socially, and legally are all examined in detail in order to best present a picture of how the politics of religion function in the federal United States.