The development of Ottoman governments' policies towards Greek associations, 1861-1912
Osmanlı hükümetlerinin Rum cemiyetlerine ilişkin politikalarının gelişimi, 1861-1912
  1. Tez No: 332691
  2. Yazar: YUSUF ZİYA KARABIÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VANGELIS KECHRIOTIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tez, Osmanlı bürokratlarının 1861 ve 1912 yılları arasında Rum cemiyetleri ile olan ilişkileri sürecinde geliştirdikleri politikaları araştırmayı amaç ediniyor. Bu politikalar, Osmanlı bürokratlarının Rum cemiyetleri ile meşgul oldukları sırada meydana getirdikleri değişik belgeler üzerinden geliştirilmişti. Bu çalışma bahsedilen belgeleri Osmanlı kimliği ve Yunanca konuşan toplulukların Osmanlı politik sistemine katılımlarının sağlanması meselelerine yoğunlaşarak inceliyor. Maarifperver ve Fukaraperver cemiyetler ve bunların Osmanlı bürokratları ile ilişkisi bu tezin odağını oluşturuyor. Bu tezde Osmanlıca belgeler, imparatorluğun Yunanca konuşan tebaası arasındaki gelişmeler ve Osmanlı bürokratlarının Osmanlı kimliği üzerindeki düşüncelerinin değişimiyle bağlantılandırılarak sunuluyor. Osmanlı bürokratlarının bu iki alan hakkındaki düşünceleri ve planları üzerinde yoğunlaşan bu tez, Rum cemiyetlerini Osmanlı hükümetlerinin etkisinden bağımsız gören hakim tarih yazımına getirilen eleştirilere katkıda bulunmayı amaç ediniyor.Bu tezin yazımında kullanılan temel belgeler, değişik Osmanlı nezaretlerinin ve devlet kurumlarının Rum cemiyetleri ile olan ilişkileri sırasında ürettikleri belgelerdir. Bunun dışında tezin ilgilendiği zaman diliminde yaşamış bazı Osmanlı hukukçularının yazdığı eserler ve Düstur ve Mecelle-i Umur-ı Belediye gibi Osmanlı kanun derlemelerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the policies developed by Ottoman bureaucrats in their relations to Greek associations in the years between 1861 and 1912. These policies were constructed through the various documents the Ottoman bureaucrats produced while they were dealing with Greek associations. This study analyses these Ottoman correspondences focusing on the issues of Ottoman identity and the incorporation of Greek-speaking populations into the Ottoman political system. The focus of the thesis is on educational and philanthropic associations and their relations to the Ottoman bureaucrats. In this thesis Ottoman documents are presented in a way to link them with general developments among the Greek-speaking populations of the Empire and the perception of the Ottoman bureaucracy concerning an Ottoman identity. By focusing on the Ottoman bureaucrats? perceptions and plans in these two fields, this thesis plans to contribute to the challenging of the standard historiography concerning Greek associations which deals with the issue in seclusion without paying attention to Ottoman governments? plans and desires.The main body of sources used for this thesis consists of correspondences prepared by various Ottoman ministries and state departments in their relations to the Greek associations. Also, some legal texts prepared by Ottoman lawyers who lived in the years this thesis is concerned with and compilations of legal codes like Düstur and Mecelle-i Umur-ı Belediye were consulted.