Contesting the terrain of the ambiguous: The struggle of gender migration and the issue of sex reassignment in Turkey
Muğlağın alanını münazara etmek: Cinsiyet göçü mücadelesi ve Türkiye'de cinsiyet geçiş meselesi
- Tez No: 332692
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN CANDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma Türkiye'de cinsiyet geçiş sürecinin okuması üzerinden eşit vatandaşlık kavramının trans bireyler açısından nasıl sınırlayıcı ve kalıplaştırıcı bir hal aldığını anlamaya çalışır. Tezin bulgularına göre Türkiye'de cinsiyet geçişi, resmi olarak tanınmış bir hak olmasına rağmen, uygulamada başvuranın yasada öngörülen arketipik transseksüele uyumunun imtihanına dönüşmektedir. Bu bağlamda, cinsiyet geçişinin yasallaşması ilk etapta özgürlükçü görünse de, uygulamada yasakoyucunun heteroataerkil zihniyetinin yansıması olarak ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak bu tez cinsiyet geçişinin yasal çerçevesini incelerken, yasanın muğlaklığı gidermeyi ve süreci hukuk ve tıp uzmanlarına son söz bırakacak şekilde kontrol etmeyi amaçladığını savunur.Bununla bağlantılı olarak bu çalışma, trans bireylerin kendi tanımlarına ve ihtiyaçlarına göre yapılacak bir düzenleme taleplerinin altını önemle çizer. Aynı zamanda, trans bireylerin süreci tamamlayabilmek amacıyla uzmanları beklenen transseksüel prototipine uygunluklarına ikna etme çabalarını mesele eder. Yasal ve teorik çerçevelerin saha çalışmasıyla birleşimi ışığında bu tezin önerisi, bir yanıyla cinsiyet geçiş hakkını tanırken öte yanıyla heteronormatif ve heterocinsiyetçi zihin yapılarına karşı mücadele eden bir siyasi bakış yönündedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the puzzle that the sex reassignment is an officially recognized right; however it is regulated in a sense that the applicant individual should confirm his/her adaptation to an archetypal transsexual within the scope of regulation. Through the reading of sex reassignment process, this study tries to understand how `equal? citizenship in Turkey turns out to be exclusivist in the case of trans individuals. It argues that despite the legalization of sex re-assignment indicates an emancipatory attempt at the first instance, its practice reflects the lawmaker?s ?heteropatriarchal? rationale. In its scrutiny of legal framework of sex reassignment, this study maintains that word of law aims to dissolve ambiguities, and control the process in a way that it leaves the final say to the medical and legal experts.Furthermore, this study intends to show that trans individuals, in order to be allowed to undergo sex reassignment, endeavor and in a way are forced to persuade the officials that they fit into the frame drawn for the ?transsexual? prototype; while they might not want to live within that frame completely. In addition to that, this thesis emphasizes the demand of the trans individuals for a better regulation that would be systematized in consideration, and in harmony with their own definitions and their own needs. Under the light of the combination of legal and theoretical frameworks of the issue of sex reassignment with the fieldwork, this thesis suggests that a politics that would make sense, should on the one hand recognize the right of reassignment, and on the other hand it should reveal and struggle against the heteronormative and heterosexist mental structure that enforces the individuals to fit into the predetermined patterns in the reassignment process.