Financial and strategic overview of the banking system
Bankacılık sisteminin finansal ve stratejik incelemesi
  1. Tez No: 332693
  2. Yazar: AYŞE DİLARA ALTIOK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE UĞURLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı Bankacılık sistemini finansal ve stratejik açıdan incelemektir. Birinci bölümde gelişmekte olan ülkelerdeki bankaların karlılık analizi yapılmıştır. Dokuz gelişmekte olan ülkeden 195 bankanın 2005-2010 yılları arasındaki verileri kullanılarak panel data metodu ile karlılığın belirleyicileri analiz edilmiştir. İkinci bölümde Türkiye'deki bankacılık sistemi iki farklı perspektiften incelenmiştir. Öncelikle bankalar ve KOBİ'ler arasındaki kredi ilişkisinin belirleyicileri incelenmiştir. 204 KOBİ ile yapılan anket çalışmasının sonuçları OLS regresyon metodu kullanılarak analiz edilmiştir. Son olarak da Türk bankacılık sisteminin verimliliği incelenmiştir. 30 ticari bankanın 2007-2010 yılları arası verimliliği veri zarflama analizi kullanarak incelenmiştir. Bu analizde ayrıca 2008 krizinin banka verimliliklerine etkisi ve Türk ve yabancı bankalar arasındaki verimlilik farkları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to give a financial and strategic overview of the Banking System. In the first part the profitability of the banking system in emerging markets is analyzed. The determinants of bank profitability is analyzed with the data from 195 banks from 9 emerging countries between the years 2005-2010 by using the fixed effect panel data. In the second part Turkish Banking System is analyzed from two different perspectives. First the lending relationship between small and medium size enterprises and the banks is studied and then the efficiency of the Turkish banks is examined. The lending relationship between SMEs and banks is analyzed by using the survey data collected from 204 SMEs by using the OLS methodology. Finally the efficiency scores of the 30 commercial banks are measured by using Data Envelopment Analysis (DEA) between the years 2007-2010. The efficiency differences of domestic and foreign banks and the effects of 2008 financial are analyzed.