Cooperation or abjection? A re-conceptualization of civil society beyond liberal values and dischotomies: The 'Islam vs. homosexuality' debate in Turkey
İşbirliği ya da dışlama? Sivil toplumun liberal değerler ve ikili karşıtlıkların ötesinde yeniden kavramsallaştırılması: Türkiye'deki 'İslam vs. eşcinsellik' tartışması
- Tez No: 332706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GAMBETTİ, YRD. DOÇ. DR. MURAT AKAN, YRD. DOÇ. DR. CEREN ÖZSELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu çalışmanın temel argümanı, sivil toplumu demokratik değerlerin, eşitliğin, çoğulculuğun ve işbirliğinin yeşerdiği bir alan olarak idealize eden liberal geleneğin, sivil toplumun karmaşık dinamiklerini ve içsel çelişkilerini yorumlamakta yetersiz kaldığıdır. Bunu destekleyecek şekilde, eski Kadın ve Aile Bakanı'nın ayrımcı ?eşcinsellik bir hastalıktır? açıklaması ve tartışmanın, İslami sivil toplum örgütlerinin ve Müslüman köşe yazarlarının müdahalesiyle, bir ?İslam vs. eşcinsellik? tartışmasına dönüşmesi, sivil toplum aktörlerinin ne kimliklerinin ne de pratiklerinin sabit ve önceden belirlenmiş olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bunlar daha ziyade bağlam ve aktörle birlikte değişiklik gösterir. Bu tartışmanın ışık tuttuğu bir diğer unsur da iktidar ilişkilerinin sivil toplum açısından oynadığı merkezi roldür. Foucault'nun da iddia ettiği gibi İktidar önceden belirlenmiş kurumlara, gruplara ya da bireylere ait değildir; sosyal olanın her açısında bulunur. Dolayısıyla, liberal düşünürlerin öne sürdüğünün aksine, yöneten (devlet) ve yönetilen (sivil toplum) arasında temel bir ayrım ve karşıtlık bulunmamaktadır. Bağlama göre, aradaki ayrım bulanıklaşabilir ve sivil toplumun aktörleri, öznellikleri benzer söylemsel formasyonlar tarafından kurulduğundan, ayrımcı devletle işbirliği içine girebilirler. Sonuç olarak, sivil toplum nosyonu, iktidar ilişkilerini ve öznelliklerin müzakere edilebilirliğini ortaya çıkartacak biçimde, yeniden kavramsallaştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The main argument of this study is that the liberal tradition which idealizes civil society as a sphere for the cultivation of democratic values, equality, pluralism and cooperation lacks explanatory value in terms of explaining the complex dynamics and internal contradictions of civil society. Supporting this argument, the debate which was initiated by the discriminatory declaration of the former Minister of Women and Family in Turkey - who announced that ?homosexuality is a sickness? -and turned into an ?Islam vs. homosexuality? debate with the intervention of Islamic civil society organizations (CSOs) and Muslim columnists, revealed that neither the identities nor the practices of civil society actors are pre-established and fixed. They rather are context and actor dependent. Another important factor upon which this debate shed light is the centrality of power relations to the civil society. As Foucault argues, there is no Power as such invested in predetermined institutions, groups or individuals; rather it exists in every aspect of the social. Thus, there is no essential boundary and opposition between the ruler (state) and the ruled (civil society) as liberal thinkers have depicted. Depending on the context, this boundary might get blurred and the actors of civil society might cooperate with the discriminatory state due to the fact that their subjectivities are affected by the same discursive formations. In this respect, the notion of civil society needs to be re-conceptualized in a way as to reveal relations of power and negotiability of subjectivities.