Revenue neutral tax reforms in a DSGE model with home production and infinitely lived agents
Ev üretimi ve sonsuz yaşamlı ekonomik aktörleri olan bir DSGD modelinde eşit hasılatlı vergi reformları
  1. Tez No: 332723
  2. Yazar: İBRAHİM DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezin amacı eşit hasılatlı iki vergi reformunun ekonomik eşitlik, etkinlik ve toplumun refahı üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu amaçla sonsuz yaşamlı ekonomik aktörleri ve sigortalanamayan bireye özel üretkenlik şokları olan bir DSGD modeli kurulmuştur. Model Birleşik Devletler ekonomisinin 2001-2008 dönemindeki makroekonomik verileri ve dağılım istatistikleri yakalanmaya çalışılarak kalibre edilmiştir. Ana modelde gelir üzerinden artan oranlarda (progresif), tüketim üzerinden sabit bir vergi alınmaktadır.Bir sonraki aşamada model ekonomiye birinci vergi reformu uygulanmıştır. İlk vergi reformunda progresif gelir vergisinin yerine aynı mikarda gelir vergisi hasılatı olan bir sabit gelir vergisi uygulanmakta ve sabit tüketim vergisi yerinde bırakılmaktadır. Bu vergi reformu makroekonomik değişkenleri artırmakta, ancak modeldeki ekonomik aktörlerin gelir dağılımındaki adaletsizlikten dolayı toplam refah seviyesi azalmaktadır. Beklendiği üzere toplumun servet dağılımı daha adaletsiz hale gelmiştir.Son olarak ikinci vergi reformunun sonuçları incelenmiştir. Bu reformda gelirin vergilendirilmesi kaldırılmakta ve tüketimden alınan sabit vergi ana modeldeki toplam vergi hasılatı toplanacak derecede arttırılmaktadır. Bu reform makroekonomik değişkenleri ve ekonomik aktörlerin toplam refah düzeyini arttırmaktadır. Ayrıca servet dağılımı az miktarda daha adaletli hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is to explore the effects of two revenue neutral tax reforms on equity, efficieny and welfare of the society. In order to do this a DSGE model with infinitely lived agents and uninsurable idiosycnratic productivity shocks is constructed. This model is calibrated to match the macroeconomic aggregates and distributional statistics of the US economy in the period 2001-2008. In the benchmark model a progressive tax on income and a flat tax on consumption is levied.Next the first tax reform is applied to the model economy. With the first tax reform progressive income taxation is replaced with a revenue neutral flat income tax and the flat consumption tax is kept in place. This tax reform causes macroeconomic aggregates to increase, however due to the largely inequitable income distribution of agents in the model, total welfare of households decreases. As expected wealth distribution of the society becomes less equitable.Finally the effects of the second revenue neutral tax reform are investigated. In this tax reform, income taxation is abolished and the flat tax rate on consumption is increased to a higher rate which ensures revenue neutrality. This tax reform increases macroeconomic aggregates and total welfare of the society. As a result of this tax reform, wealth distribution of the society becomes slightly more equitable.