Vergi yapısının ekonomik büyüme üzerine etkileri: Avrupa Birliği ile Türkiye arasında karşılaştırmalı bir analiz
Effects of tax structure on economic growth: A comparative analysis between European Union and Turkey
  1. Tez No: 676429
  2. Yazar: ORHAN ELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİDDİN BAĞDADİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ekonomik büyüme ile vergi yapısı arasındaki ilişkinin belirlenmesini hedefleyen bu tezin hareket noktasını, 2006 yılında AB Komisyonu'nun ekonomik büyümeyi desteklemek üzere vergi gelirlerinin gelir vergilerinden tüketim ve servet vergilerine kaydırılması önerisi oluşturmaktadır. Ancak vergi yapısı ile ekonomik büyüme ilişkisini inceleyen çalışmalar sayıca az olmakla birlikte, bildiğimiz kadarıyla AB ülkeleri ve Türkiye'yi birlikte ele alan bir çalışma bulunmamaktadır. Bu tez çalışması ile bu boşluğun doldurulması hedeflenmektedir. Karşılaştırmalarda veri birliğini sağlamak ve iki değişken arasındaki ilişkiyi mümkün olan en uzun dönemde (1970-2017) tahmin edebilmek için OECD veri tabanı kullanılmıştır. Bu nedenle Türkiye ile verisi bulunabilen 15 AB ülkesi analizlere dâhil edilmiştir. Tahminlerde literatürde gelinen son yaklaşım benimsenerek, kamu harcamalarının etkilerinin bertaraf edildiği gelir nötr büyüme modeli uygulanmıştır. Bu modelde beşerî sermayeyi temsilen ortalama okulda kalma süresinin yanında, diğer çalışmalardan farklı olarak eğitimin getirisini de içeren bir endeks kullanılmıştır. Yöntem olarak iki değişken arasındaki uzun dönemli ve kısa dönemli ilişkiyi ayrı ayrı hesaplamaya imkân verdiği için havuzlanmış ortalama grup tahmin yöntemi tercih edilmiştir. Ulaşılan sonuçlar uzun dönemde AB Komisyonu'nun önerisini desteklemektedir. Kısa döneme ilişkin sonuçlar ise ülkelere göre değişkenlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The starting point of this thesis, which aims at determining the relationship between economic growth and tax structure, is the proposal of the EU Commission in 2006 to shift tax revenues from income taxes to consumption and property taxes in order to support economic growth. However, although there are few studies examining the relationship between tax structure and economic growth, as far as we know, there is no study that deals with EU member states and Turkey together. With this thesis, it is aimed at filling this gap. To ensure data unity in comparisons and to estimate the relationship between the two variables in the longest possible period (1970-2017) the OECD database is used. For this reason, Turkey and 15 EU member states who have related data are included in the analysis. By adopting the latest approach in the literature, revenue-neutral growth model has been applied in which the effects of public expenditures are eliminated. In this model, unlike other studies, an index that includes the return on education as well as the average years of schooling is used to represent human capital. Pooled mean group estimation method is preferred because it allows to calculate the long-term and short-term relationship between the two variables separately. The results achieved support the proposal of the EU Commission in the long term. Results for the short term vary by country.