The relationship between perceived parental acceptance rejection and children's psychological adjustment in the context of parental power and prestige in a Turkish youth sample
Algılanan ebeveyn kabulü ve çocuğun psikolojik uyumu arasındaki ilişkinin ebeveyn güç ve prestiji bağlamında Türk örneklemi ile incelenmesi
- Tez No: 332727
- Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ ERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada İstanbul'da yaşayan 306 lise öğrencisinin algıladıkları anne ve baba kabulü ile psikolojik uyumları arasındaki ilişki Ebeveyne atfedilen güç ve prestij bağlamında incelenmiştir. Araştırmaya katılan grubun yaş ortalaması 17.23'tür ve yaşları 16 ile 20 arasındadır.Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Ebeveyn Kabul Red Ölçeği- Çocuk Kısa Formu (EKRÖ- Kısa form), Kişilik Değerlendirme Ölçeği (KİDO) ve Ebeveyn Güç ve Prestiji Ölçeği kullanılmıştır.Veriler SPSS Programı kullanılarak Regresyon analizi ile incelenmiştir.Araştırma sonuçları, erkek çocukların her iki ebeveynden de algıladıkları reddin kız çocuklarından daha fazla olduğunu göstermiştir. Erkek çocukların güç ve prestiji kızlardan daha yüksek oranda babalarına atfettikleri kanıtlanmıştır.Ayrıca sonuçlar, algılanan ebeveyn Kabul ve Reddinin çocuğun psikolojik uyumuna olan etkisinin prestijli olarak kabul edilen ebeveynin varlığında daha güçlü olduğunu kanıtlamıştır. Buna ek olarak, babanın prestiji arttıkça ebeveynlerden algılanan kabul veya reddin, psikolojik uyumu etkileyen daha önemli bir faktör haline geldiği söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study investigates the relationship and association between perceived paternal and maternal acceptance, and children's psychological adjustment in the context of Parental Power and Prestige among 306 high school students in İstanbul. The mean age of the total sample is 17.23 with a range from age 16 to age 20.The Personal Data Sheet, Parental Acceptance-Rejection Questionnaire- Child Short Form (Child PARQ-Turkish Short Form), Personality Assessment Questionnaire (PAQ-Turkish Form), and Parental Power Prestige Questionnaire (3PQ-Turkish Form) were used for data collection.Data analysis was conducted through SPSS and Regression Analysis. Results showed that there are significant gender differences concerning children's perceptions of maternal and paternal rejection, with higher scores for boys.Boys are attributing power and prestige to their fathers more than girls. Results showed that the influence of perceived acceptance on youth?s adjustment tended to be greater, depending on which parent was perceived by the youth to have prestige. The strongest overall contribution of parental acceptance and rejection to youth?s psychological adjustment was made in families where fathers were perceived to have higher prestige than mothers.