Diffusion of GIS at municipalities in İstanbul
Coğrafi bilgi sistemlerinin (CBS) İstanbul belediyelerinde yaygınlığı
  1. Tez No: 332730
  2. Yazar: MAHMUT ÇAVUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Geography, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Coğrafi Bilgi Sistemlerinin (CBS) belediyelerde yaygınlığı konusunda daha iyi bir anlayış geliştirmeyi amaçlamaktadır ve İstanbul belediyelerinin altyapılarını ve bu teknoloji için hazır olup olmadıklarını incelemektedir. Ayrıca bu çalışmada CBS uygulamalarındaki başarısızlık ve başarı faktörleri analiz edilmektedir.Bu çalışmada iki araştırma yöntemi vardır: Birinci yöntem, Türkiye'deki CBS uzmanlarıyla yapılan mülakatlardan oluşmaktadır. İkinci yöntem ise İstanbul belediyelerinin CBS bölümleriyle yapılan anketlerden oluşmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 39 yerel belediye bu ankete katılmıştır. Bu belediyelerden İnternet ortamı üzerinden toplanan veriler, hipotezleri test etmek ve bulguları sunmak için tanımlayıcı istatistikler, güvenilirlik testleri, Anova ve regresyon kullanılarak analiz edilmiştir.CBS'yi uygulamaya başlayan belediyelerin yaklaşık yarısının CBS'yi vizyon ve ileriye dönük bir plan dahilinde kullanmadığı bu çalışmanın bulgularından biridir. Diğer bir bulgu ise CBS'nin karar verme sürecini desteklemek yerine, kayıt ve bakım işlevlerini gerçekleştirmek için kullanılmasıdır. Belediyelerin birçoğu CBS araçlarının Bilgisayar Destekli Tasarım (BDT) araçlarından daha üstün olduğunu kabul etmesine rağmen, BDT araçlarını kullanmak bir alışkanlık haline gelmiştir. CBS projeleri için temel başarı kriterleri çalışanlar, yönetim ve bütçe iken ana sorunlar çalışan, bütçe ve veri kısıtlamalarıdır. Son olarak, belediyeler gelecekteki CBS kullanımına ilişkin iyimser bir beklenti içindedirler
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a better understanding of diffusion of Geographic Information System (GIS) within municipalities and examines the infrastructure of İstanbul municipalities and whether they are ready for this technology or not. Moreover, failure and success factors of implementation of GIS have been analyzed in this study.This study has two research methods: The first one comprises interviews with the experts of GIS in Turkey. The second one comprises questionnaires conducted with GIS-related departments of İstanbul municipalities. 39 local municipalities and İstanbul Metropolitan Municipality have participated in this questionnaire. Data collected online from these municipalities have been analyzed by using descriptive statistics, reliability tests, Anova and regression to test the hypotheses and provide the findings.One of the findings is that almost half of the municipalities, which have started to implement GIS, do this without a vision or a plan for the future. Another finding is that GIS is mainly used to perform registration and maintenance functions instead of supporting the decision-making process. Although many of the municipalities accept the superiority of GIS tools over Computer Aided Design (CAD) tools, they are used to employing CAD tools. The main criteria for successful GIS projects are employee, managerial and budget considerations whereas the main problems about GIS projects are employee, budget and data constraints. Finally, there is an optimistic expectation of municipalities regarding the use of GIS in the future.