Sovereign debt distress in the developed and emerging countries
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kamu borç krizleri
- Tez No: 332735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NUR GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Global finansal piyasalar 1930'lardaki Büyük Bunalım'dan bu yana en büyük ekonomik krizlerden birini yaşadı. Krizin olumsuz etkisi yapısal mali problemleri olan ülkeler başta olmak üzere, belli başlı tüm dünya ekonomileri tarafından hissedildi. Finan-sal borç veya kamu borcu ekonomik büyüme ve kalkınma açısından çok önemli olduğu için, belli başlı birçok ülke yüksek bir borçlanmaya gitmektedir. Son 20 yıl boyunca, ge-lişmekte olan ekonomiler, benzer tecrübeler yaşayarak ağır borç yükleri nedeniyle kamu borç krizleriyle karşı karşıya kalmışlardır. Bu çalışmanın amacı, kamu borç krizlerinin aşamalarını araştırmak ve belli başlı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde 1993-2011 döneminde yaşanmış borç krizlerinin göstergelerini belirlemektir. En Küçük Kareler Yöntemi çeyrek yıllık datalar ile kullanılarak, krizlerin nedenleri belirlenecek ve ülke performansları karşılaştırılacaktır.Analizin çarpıcı özelliği, kamu borç iflası konusundaki belli başlı göstergelerin gelişmiş ülkeler ve iflas riskine sahip Avrupa ülkeleri için her iki modeled de güçlü etki-ye sahip olmasıdır. İstatistiki sonuçlar, cari denge/GSMH oranının kamı borç iflası konu-sunda, tüm ülkeler için önemli olduğunu belirtmektedir. Toplam dış borç/GSMH oranı-nın gelişmiş ülkelerde kamu borç iflası konusunda çok önemli bir belirleyici factor oldu-ğu bulunmuştur. Faiz oranlarının gelişmiş ülkeler için önemli olduğuna fakat gelişmekte olan ülkeler için o kadar da önemli olmayan bir belirleyici factor olduğuna işaret edilmiş-tir. Döviz rezervleri de gelişmekte olan ülkeler için önemlidir ve iflas riskine sahip Av-rupa ülkeleri için daha fazla öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Global financial markets have experienced one of the biggest economic crises since the Great Depression in the 1930s. The negative effect of the economic crisis is felt by all the major economies of the world, especially by the countries with structural fiscal problems. Since financial debt or public debt is crucial for economic growth and development, many major governments have borrowed heavily. Over the last two decades, emerging economies had similar experiences and faced sovereign debt crises as a result of heavy debt burdens. The aim of the study is to investigate the stages of a sovereign debt crisis and determine the major indicators of a debt crisis for major developed and emerging countries over the period of 1993-2011. Ordinary Least Squares (OLS) Method is employed to determine the sources of debt crisis and compare the performances of countries, with quarterly panel data.The striking feature of the analysis is that major indicators of sovereign debt default have a strong effect in both models for the developed countries and the European countries with default risk. Empirical results indicate that current account balance-to-GDP is important in terms of sovereign debt default for all countries. Total external debt-to-GDP is found to be a very important determinant for sovereign debt default in the developed countries. Interest rates are implied to be an important determinant in advanced countries but it is not that important in emerging markets. Foreign exchange reserves are also important for emerging market countries and more important for European countries with default risk.