The impact of sovereign debt restructuring on growth: Evidence from emerging G20 countries
Devlet borçlarının yeniden yapılandırılmasının büyüme üzerindeki etkisi: Yükselen G20 ülkeleri
  1. Tez No: 588550
  2. Yazar: BURAK PİRDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bütçe ve Mali Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Sürdürülebilir olmayan borç yüküne sahip egemen ülkelerin, borç temerrütlerini ve/veya borç krizlerini yaşama potansiyeli vardır. Bu tür istenmeyen durumlar devlet borçlarının seri olarak yeniden yapılandırılmasına neden olabilir. Devlet borcu yeniden yapılandırma işlemlerinin sonuncusuna 'son yeniden yapılandırma' denir. Son yeniden yapılanmaların ardından, finansal piyasalara yeniden erişim, birtakım borçların hafifletilmesi ve borçlanma maliyetindeki iyileşme gibi birçok faktör aracılığıyla ülkeler yeniden yapılanma dönemine göre daha istikrarlı bir büyüme performansına sahip olabilir. Bu bağlamda, bu tez, Yükselen G20 ülkelerinde devlet borçlarının yeniden yapılandırılması işlemlerinin büyüme üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu olası etkileşimi test etmek için, yüksek derecede heterojenliklerinden dolayı her bir ülkeye ayrı ayrı En Küçük Kareler (EKK) yöntemi uygulandı. Elde edilen sonuçlara göre, devlet borçlarının yeniden yapılandırılması işlemlerinin çoğu, seçilmiş olan ülkelerin yıllık GSYİH büyüme oranı üzerinde anlamlı bir etkiye sahiptir. Ayrıca, devlet borçlarının yeniden yapılandırılması işlemlerinin önemli bir kısmı büyüme üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Bununla birlikte, bazı ülkelerde, devlet borçlarının yeniden yapılandırılması işlemlerinin büyüme üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Sovereigns with unsustainable debt burden have the potential to experience sovereign debt defaults and/or debt crises. These kind of undesired circumstances may cause serial sovereign debt restructurings. The last sovereign debt restructuring treatments is called 'final restructuring'. After final restructurings, by means of a number of factors such as re-access to the financial markets, positive impact of debt relief and improvement in the cost of borrowing the countries may have a much more stable growth performance relative to the pre-restructuring period. In this context, this thesis aims to examine the impact of sovereign debt restructuring treatments on the growth in Emerging G20 countries. In order to test this possible interaction, Ordinary Least Squares is applied to each country separately, due to their high degree of heterogeneity. In accordance with the results, most of sovereign debt restructuring operations have a significant impact on the annual GDP growth rate of the selected countries. Moreover, an important part of the sovereign debt restructuring treatments has positive impact on growth. However, in some countries, there is not observed a statistically significant impact of sovereign debt restructuring operations on growth.