Okullarda şiddetin önlenmesinde güvenlik hizmetlerinin rolü: Okul polis uygulaması Ankara ili örneği
The role of security services in the prevention of violence in schools: School police application Ankara city implemantation
  1. Tez No: 332755
  2. Yazar: MEHMET FATİH YÜZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL KARENİ BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Education and Training, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırma okullarda şiddetin önlenmesinde okul polisi uygulamalarının etkililiğini bilimsel verilere dayalı olarak ölçmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu uygulamaların etkililiğinin ölçülmesinde tamamen öğrenci değerlendirmeleri kullanılmıştır. Bu araştırmanın okul polisinin okullarda şiddetin önlenmesi yönündeki uygulamalarının ve müdahalelerinin belirlenmesine de katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırma tarama modelindedir. Araştırmada deneysel olmayan kesitsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2011-2012 Eğitim-Öğretim döneminde Ankara ili Merkez ilçelerinde okul polisinin görev yaptığı genel lise öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem oluşturulurken katmanlı rasgele örnekleme yöntemi seçilmiştir. Araştırma Ankara ili merkez ilçelerinde (Çankaya, Yenimahalle, Mamak) bulunan okul polisinin görev yaptığı 3 genel lisede 480 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anket ile toplanan verilerin çözümlenmesinde frekans dağılımı ve ki-kare teknikleri kullanılmıştır. Araştırmada şiddetin önlenmesinde okul polisi uygulamalarının genel olarak etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin okul polisi uygulamalarının etkililiğine ilişkin görüşleri arasında demografik durumlarına göre anlamlı farklılık görülmüştür. Araştırma sonrası verilere dayanılarak şiddetin önlenmesi konusunda okul polisinin daha etkili olabilmesi amacıyla ilgililere öneriler sunulmuş ve çalışmalarında daha etkin olmaları için aracı olmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is conducted on the basis of scientific data in order to measure the effectiveness of the school police practices? role in the prevention of violence in schools. Only the student reviews were used to measure the effectiveness of these applications. This research is considered to contribute to the determination of the applications and interventions of the school poliçe in the prevention of violence in schools. The research is scanning model. Non-experimental research in a cross-sectional study method was used. The study population is school police districts? general high school students in the city center of Ankara during the 2011-2012 academic year. Stratified random sampling method was chosen when creating the sample. Research was carried out with 480 students in 3 high schools in Ankara city center districts where school police practices are applied (Çankaya, Yenimahalle, Mamak) Questionnaire was used as a data collection tool. Frequency distribution and chi-square techniques were used to analyze the data colleceted on the survey The research has showed that in general, school police applications have been effective in the prevention of violence. In addition, significant differences were found in the students perceptions of school police practices according to their demographic conditions. Relying on the outcomes of the research, recommendations are presented to the authorities to make the school police practices better for the prevention of violence at schools.