ALG Kinetiği ve subtropik bölgelerde atıksuların biyolojik arıtımında değerlendirilmesi
Kinetics of ALG and their using in biological tretment of wastewater in subtropical regions
  1. Tez No: 65315
  2. Yazar: OLCAYTO KESKİNKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YÜCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
VII OZ Atıksuların arıtılmasında, özellikle subtropik iklimlerde, kullanılan biyolojik yöntemlerden birisi de stabilizasyon havuzlarıdır. Stabilizasyon havuzları atıksuda bulunan kirleticilerin uygun ortamda algler ve bakteriler tarafından kullanılması prensibine dayanır. Atıksuların stabilizasyon havuzlarında verimli olarak arıtılması bir çok faktöre bağlıdır. Bu çalışmada sıcaklığın, bekletme süresinin ve alg populasyonunun arıtma verimine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla laboratuarda kurulan model havuzlarda dört farklı bekletme süresi ve her bekletme süresi için üç farklı sıcaklık uygulanmıştır. Yapılan araştırmalarda bekletme süresinin artışının KOİ giderimini artırdığı ve bu giderimin de en fazla olduğu sıcaklığın 25°C olduğu bulunmuştur. En fazla arıtma verimi 20 günlük bekletme süresinde elde edilmiştir. Sentetik atıksularda yapılan çalışmalarda atıksuda KOİ gideriminin % 45.3 ila % 76.5 arasında olduğu kaydedilmiştir. Araştırmalar sırasında model havuzlara aşılanan üç tip algden Chlorella genusunun dominant olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT Stabilization ponds are used as common biological method for wastewater treatment especially in subtropical regions. The Stabilzation ponds base on pollutants in wastewater that are used by algae and bacteria for their nutrient and carbon sources in appropriate environment. Treatment efficiency of the wastewater in stabilization ponds depends on many factors. In this study some factors like temperature, residence time and algae population have been investigated. For this purpose, four different value of residence time and three different value of temperature for each residence time have been applied in the model ponds that were set up in laboratory conditions. It was observed that an increase in residence time caused also an increase in COD removal efficiency and the maximum removal efficiency was achieved in 25°C. In addition, the maximum treatment efficiency was also achieved for the residence time of 20 days. The COD removal efficiency in synthetic wastewater was reported ranging between 43.3% and 76.5%. It was concluded that Chlorella genus was dominant during the all tests with respect to the other algae genus.