Mastering the conquered space: Resurrection of urban life in Ottoman Upper Thrace (14th-17th C.)
Fethedilen mekânın efendisi olmak: Osmanlı Yukarı Trakyası'nda kentsel yaşamın yeniden doğuşu (14.-17. yy.)
  1. Tez No: 332779
  2. Yazar: GRIGOR BOYKOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İNALCIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 432
Özet
Bu tez Osmanlı Balkanları'ndaki çeşitli kentsel gelişim örneklerini inceleyerek, kentsel değişim ve yeni şehirlerin tesisi bağlamında belirli bir Osmanlı modelinin mevcut olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, yeniden kurulan veya baştan inşa edilen dört kentin morfolojisi üzerine odaklanarak, Osmanlılar'ın fethedilen bölgelerdeki kentsel alanın düzenlenmesinde kullandıkları yöntemlerde belli bir normatif örüntü olduğu sonucuna varır. Osmanlı merkezî yönetimi ve Balkanlar'daki yarı-özerk akıncı uc beyleri, mevcut kent merkezlerini müstahkem bölgelerden dışarıya taşımak için bilinçli bir girişimde bulunarak, Balkanlar'daki Bizans-Slav şehirlerinin tevârüs etmiş mevcut mekânsal düzenini değiştirmek için belli bir plan izlemişlerdir. Mekânsal düzenin mimarî hâmilik yoluyla değişimi konusu uzun bir evrimsel yol izler ve şüphesiz Osmanlı devletinden daha eskidir. Osmanlı kent planında mekânsal düzenin kolonizatörleri olarak kullanılan T-biçimli ve çok işlevli imaret/zaviyeler, Osmanlı Bitinyası'nda ortaya çıkmış ve sonrasında da Balkanlar'a aktarılmış önemli bir yeniliktir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines several cases of urban development in the Ottoman Balkans aiming to demonstrate the existence of an established Ottoman model for urban modification and creation of new towns. Focusing on the morphology of four towns rebuilt or established from scratch the dissertation finds a normative pattern in the methods applied by the Ottomans in reclaiming urban space in the conquered territories. The Ottoman central power and the semi-autonomous border raider commanders in the Balkans applied a program for changing of the inherited spatial in order in the Byzantino-Slavic cities in the Balkans through a conscious attempt for shifting of the existing urban core away of the fortified parts. The concept for changing of the spatial order through architectural patronage has followed a long evolutionary path and certainly predates the Ottoman state. The T-shaped multifunctional imaret/zaviyes used in the Ottoman urban program as colonizers of urban space constitute the important novelty that came into being in Ottoman Bithynia and was subsequently transferred to the Balkans.