Orta gelir grubu üretime katılan ve katılmayan kadınların (Günlük ve abiye) giyim ve süslenme tarzlarının oluşumu
Evolotion of clothing and beautification styling (Daily and chic) of working and nonworking women within the middle income group
- Tez No: 332785
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, Türkiye?de çalışan ve çalışmayan kadınların sosyal yaşantıları arasındaki değişkenlerin (medya araçları, sosyal çevre, alışveriş mekanları) toplu sosyal etkinliklere (düğün-nişan-kına geceleri, kutlama günleri, matem günleri) katılımlarında giyim ve süslenmelerine olan etkileri incelenmektedir. Çalışmanın örneklem grubu, 2011-2013 yılları arasında Bursa?nın Beşevler İstanbul?un Bakırköy semtlerinde, orta gelir düzeyinde yaşayan kadınlar arasında 25-50 yaş aralığında 42 çalışan ve 42 çalışmayan toplam 84 kadın katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcıların tekil tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilen anket sonuçlarından elde edilen veriler, SPSS programı ile değerlendirilip çalışmanın amacı, önemi, kavramsal-kuramsal çerçevesi ve varsayımları kapsamında anlaşılmaya çalışılmıştır. Elde edilen bulgular, çalışma kapsamında oluşturulan ?Çalışan ve çalışmayan kadınların giyim ve süslenmelerini incelemeye yönelik araştırma? ile ifade edilmiş ve ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Çalışma içeriğinde, çalışan kadınlar ve çalışmayan kadınlar arasında, sosyal yaşam farklılıkları ve bu farklılıkların toplu sosyal etkinliklerde giyim ve süslenmelerine olan etkilerini analiz etmek üzere, yapılan anket sonuçlarında çalışan kadınların ile çalışmayan kadınların sosyal yaşamları arasında önemli bir farklılık bulunmamış ancak çalışan kadınlar toplu sosyal etkinliklere spor abiye türü giysi ile katılmayı tercih ederken çalışmayan kadınlar abiye türü giysi ile katılmayı tercih ettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in Turkey the affects of the variables (social media, social environment, shopping locations) in the social lives of working and nonworking women to their participation to common social events (weddings, engagement and bachelorette parties i.e. traditional henna nights, celebration and mourning days) are being researched. The study's sampling group consists of, 42 working and 42 nonworking women participants in the age range of 25 to 50 living in the middle income level who are residented in Bursa's Beşevler and İstanbul?s Bakırköy counties between the years 2011-2013. The datas obtained from the single screening model compliant survey results of the participants are evaluated by SPSS program, and are taken into consideration within the scope of the purpose, importance, cognitive-theoretical outlines of the study. The obtained indications composed within the study are represented as ?The study towards examining the working and nonworking women's clothing and beautification? and are evaluated in detail. According to the results of this survey within the scope of the study, in order to analyze the social life differences and the affects of these differences to their clothing and beautification, no significant difference between working and nonworking women's social lives is attained. However working women prefer to attend to social events with a smart casual style of clothing, on the other hand nonworking women prefer to attend to these events in a chic style of clothing.