Kent kırsalı ergenlik çağı erkek çocukların sosyo-kültürel çevrelerinin giyim stillerine etkisi
City rural teenage male individuals's socio cultural environment's effect on their clothing style
- Tez No: 332786
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Giyim; insanların kişiliklerini yansıtan, bireylerin beden dili ve bu dilin makyajı olarak tanımlanan en temel araçtır. Giyim, bireylerin sahip olduğu toplumsal, sosyal ve kültürel değerlerin bir yansıması ve insanın yaşamda var olma çabasındaki dışavurumudur. Gelişen teknoloji, toplumsal değişim ve değer yargılarının yeniden şekillenmesi toplumun giyim tercihlerini etkilemekte, toplum içerisinde var olan bireylerin, özellikle de genç neslin hayata bakış açısı ve isteklerini yönlendirmektedir. Gelişen ve büyüyen kentlere önlenemeyen göçlerin yaşandığı toplumumuzda, insanlar sosyal ve kültürel olarak değişmekte ve bu değişimin sonucunda mevcut kültür seviyesini yakalamakta ya da kendilerine ait bir kültür geliştirmektedirler. Bu çalışmada; İstanbul İli, Sarıyer İlçesi sınırları içerisindeki mahallelerde yaşayan, ergenlik çağındaki erkek çocuklar arasında yapılan anket sonuçlarına dayanarak, yaşamış oldukları sosyo-kültürel çevrenin giyim stilleri üzerindeki olası etkisi ve etkilendikleri unsurlar sonucunda geliştirdikleri giyim tarzı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Clothing is the basic tool that reflects personality of people which we can defined as the body language of individuals and the make up of this language. Clothing is the reflection of individual?s communal, social and cultural values and people?s manifastation in their struggle of existance in life. On the other hand, developing technology, re-shaping of social values and communal change effects the clothing choices of the society and and leads the perspective and desires of especially young individuals in society. In our society which we experience unstopable transmigrations to developing and growing cities, people are changing socially and culturally and as a result of this change, they catch the current cultur level or they develop their own sub culture. İn this study, Adoloscent boys?s clothing style which has been effected by the socio-culturel environment they live and the clothing style that they have developed as a result of the elements that they are effected by is analyzed of the basis of the questionare result which have been done among adolescent boys living in Sarıyer, İstanbul.