Örgütlerin değişim kapasitesinin örgütsel sonuçlara etkisi
The effect of organizational change capacity on organizational outcomes
- Tez No: 332787
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Örgütsel değişim kapasite boyutları genel olarak liderlerin inisiyatifi, orta kademe yöneticilerin inisiyatifi, değişim öncülerine sahip olma, yenilikçilik yönelimi, çalışanların inisiyatif kullanma durumu, değişim farkındalığı ve bilgi akışı olarak tanımlanabilir. Çalışmada öncelikle örgütsel değişim kapasite boyutları ve değişim başarısı tanımlanmaya çalışılmış, daha sonra örgütsel değişim kapasite boyutlarının değişimin başarısı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma neticesinde; örgütsel değişim kapasitesinin boyutlarından liderlerin inisiyatifi, orta kademe yöneticilerin inisiyatifi, çalışanların inisiyatif kullanma durumu, değişim farkındalığı ve bilgi akışının değişimin başarısına etki etmediği ancak değişim öncülerine sahip olma ve yenilikçilik yöneliminin değişimin başarısı üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Organizational change capacity extents can generally be defined as leaders? initiative, initiative of middle-level managers, possession of change initiators, innovation orientation, employees? initiative taking status, awareness of change and flow of information. In this study, we first tried to define organizational change capacity extents and success of change and then we studied the effects of organizational change capacity extents on the success of the change. As a result of the study; it was concluded that leaders? initiative, initiative of middle-level managers, employees? initiative taking status, awareness of change and flow of information had not affected the success of the change, but possession of change initiators and innovation orientation had been effective on the success of the change.