Küreselleşmenin KOBİ'lerde değişim sürecine başlıca etkileri ve İstanbul'da elektrik sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'ler ile ilgili örnek uygulama
The major effects of globalization on the changing process of SMEs and a sample implementation on the SMEs in the electricity industry in Istanbul
  1. Tez No: 332801
  2. Yazar: MEHMET ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ARTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada; işletmelerin çevresel faktörlerinden olan küreselleşmenin ortaya çıkardığı fırsatlar ve tehditlerin (Rekabet Şiddeti, Maliyet Baskısı, Teknolojik Değişim Hızı, Yeni Fırsatların) işletmelerin hem örgüt yapıları (Biçimselleşme, Uzmanlaşma, Yalınlaşma, Merkezileşme) hemde operasyonel (Kalite, Maliyet, Esneklik, Teslimat Hızı) ve genel performansları (Karlılık ve Pazar Performansı) üzerindeki etkileri anket tekniği kullanılarak incelenmiştir. Başka bir deyişle; 'Küreselleşme karşışında, nasıl bir örgüt yapısı ve operasyonel performans süreçleri işletmelerin genel performasını olumlu yönde etkiler' sorusunun yanıtı bulunmaya çalışılmıştır.Literatür araştırması sonucunda yukarıda bahsettiğimiz kavramlar arasındaki ilişkileri ifade eden bir model oluşturulmuştur. Bu modeldeki ilişkiler hipotezlendirildikten sonra saha araştırması İstanbul'da elektrik sektöründe faaliyet gösteren KOBİ ölçeğindeki işletemeler üzerinde gerçekleştirilmiştir. İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası kayıtları ve gönüllü katılım yoluyla 110 firma ile anket uygulaması gerçekleştirilmiştir.Anket çalışması sonucunda elde edilene veriler analiz edildiğinde küreselleşme, örgüt yapısı ve operasyonel performans bileşenlerinin, işletme genel performaslarına etkileri üzerinde çok sayıda bulgu elde edilmiştir. Anket ölçeklerinin güvenilirlik sonuçları yüksek olup, regresyon analizleri sonuçlarıda literatür çalışmalarını destekler niteliktedir. İstatiksel olarak elde edilen verilere ilaveten sonuçlar irdelenerek, yönetici ve araştırmacılara tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of opportunities and threats (Intensity of Competition, Cost Pressure, Technological Change, New Opportunities) introduced by globalization, one of the environmental factors for enterprises, on enterprises? organizational structures (Formalization, Specialization, Simplification, Centralization), and operational (Quality, Cost, Flexibility, Delivery Speed) and overall performances (Profitability and Market Performance) are analyzed through a survey using questionnaire technique. In other words, finding the answer to the question of ?What type of organizational structure and operational performance processes would have positive effects on enterprises? overall performances against globalization?? is aimed.A model representing the relations between the above mentioned concepts was formed through literature scan. After the relations in this model had been hypothesized, the field research into the SMEs in the electricity industry in Istanbul was carried out. The questionnaire was given to 110 companies including volunteers, and using the records of Istanbul Chamber of Commerce and Industry.Analysis of the data obtained through the questionnaire have delivered a great number findings showing that factors such as globalization, organizational structures, and operational performance have many effects on enterprises? overall performances. The accuracy level of the survey is high, and the results of regression analysis support the literature. Managers and researches are given recommendations basing on the statistical data obtained, and the results scrutinized.